Brama Żuraw w Gdańsku
POLSKA

Stare Miasto i Główne Miasto – co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk przyciąga tysiące turystów, nie bez powodu – w mieście aż roi się od zabytków. 

Warto wiedzieć, że miasto Gdańsk posiada nie tylko Stare Miasto, ale również Główne Miasto, często mylone z tym pierwszych przez zwiedzających. W Głównym Mieście zlokalizowanych  jest więcej zabytków i to one cieszą się największą popularnością wśród turystów. Bazylikę Mariacką czy Fontannę Neptuna zobaczycie, zwiedzając Główne Miasto Gdańska. 

Gdańsk Stare Miasto 

Perłą Starego Miasta jest wzniesiony pod koniec XV wieku Ratusz Starego Miasta. Budynek wielokrotnie był przebudowywany oraz nieznacznie ucierpiał w 1945 roku podczas zburzenia centrum miasta przez wojska radzieckie. Do dziś cieszy jednak oko i zdecydowanie warto go zobaczyć. Obecnie w Ratuszu Starego Miasta znajduje się Nadbałtyckie Centrum Kultury. 

Średniowieczny Wielki Młyn znajdujący się na Wyspie Młyńskiej również jest bardzo ciekawym obiektem na Gdańskiej Starówce. Wzniesiony przez Krzyżaków w 1350 roku Wielki Młyn pełnił funkcję młyna, piekarni oraz spichlerza. Pod koniec II wojny światowej został częściowo zniszczony, następnie w latach 60. odbudowany.  

Gdańsk Główne Miasto

Zwiedzanie Głównego Miasta warto rozpocząć od spaceru przez Długi Targ, reprezentacyjny plac Gdańska oraz ulica Długa tworzą tzw. Drogę Królewską.  Długi Targ wraz z ulicą Długą w XIII wieku był traktem kupieckim, położonym prostopadle do rzeki Motławy. Zabytkowe kamienice znajdujące się wzdłuż Królewskiej Drogi, przez wieki zamieszkiwane były przez najbogatszych gdańszczan.  Ulica Długa rozpoczyna się wzniesioną w 1612 roku Złotą Bramą. Na styku ulicy Długiej i Długiego Targu znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków – Ratusz Główny Miasta. Historia budowli rozpoczyna się w XIII wieku, kiedy to został on wzniesiony w stylu gotyckim. Po pożarze w 1556 został odbudowany w stylu renesansowym. Ratusz Głównego Miasta był siedzibą władz Gdańska od połowy XIV wieku aż do 1921 roku. Zwiedzając Ratusz, nie przegapcie Białej oraz Czerwonej Sali z zabytkowymi obrazami i meblami.

Symbolem Gdańska jest pochodząca z XIV Bazylika Mariacka, budynek jest największym na świecie kościołem z cegły. Ołtarz główny Bazyliki Mariackiej pochodzi z XVI wieku. Tuż za równie dobrze znaną Fontanną Neptuna znajduje się Dwór Artusa. W XVII wieku miejsce słynęło z hucznych spotkań kupców, które spotykały się z licznymi protestami mieszkańców Gdańska. Dziś we Dworze Artusa mieści się siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.  Królewska Droga, tuż za Długim Targiem kończy się Bramą Zieloną. 

Brama Zielona Głównego Miasta jest najprawdopodobniej najstarszą bramą wodną Gdańska. Powstała w latach 1564–1568, zaprojektowana przez Hansa Kramera z Drezna w stylu manieryzmu niderlandzkiego. 

Nad Motławą znajduje się jeszcze jedna zabytkowa Brama Żuraw. Zobaczycie ją podczas spaceru po gdańskim Długim Pobrzeżu. Deptak ciągnący się wzdłuż Motławy to jedna z najchętniej odwiedzanych części Gdańska.  Zabytkowy dźwig portowy został zbudowany w  latach 1442-1444 na krańcu ulicy Szerokiej. Od początku służył do załadunku towarów na statki oraz podnoszenia masztów jednostek. Jest najstarszym i największym dźwigiem portowym średniowiecznej Europy

Gdańsk warto obejrzeć z wody

Na Motławie przy Zielonej Bramie, możecie zabrać się na pokład statków pasażerskich – Danuty lub Małgorzaty. Statki wypływają  w kierunku Portu oraz Westerplatte. Przy Żurawiu zatrzymują się statki pirackie “Czarna Perła” oraz Galeon Lew płynące do Westerplatte, a na ich pokładzie zawsze jest przewodnik, który przybliży Wam historię gdańskich zabytków, portu oraz stoczni. 

Alternatywą dla grupowego zwiedzania, jest wypożyczenie motorówki – znajdziecie je przy nowym nabrzeżu. Pływać można też bardziej ekologicznie na katamaranach wyposażonych w baterie słoneczne – cumują przy Wyspie Spichrzów. 

Sprawdź BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

2 komentarze