kanał wodny w Amsterdamie
AMSTERDAM,  DESTYNACJE,  EUROPA,  HOLANDIA

Amsterdam, co warto zobaczyć?

Amsterdam to jedno z moich ulubionych europejskich miast. Uwielbiam je za ogromne okna w budynkach, tysiące rowerzystów na ulicach oraz niezwykły multikulturalizm. Do Amsterdamu, możecie skoczyć na weekend, lot trwa jedynie 2 godziny, a bilety często pojawiają się w bardzo niskich cenach.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego kamienice w Amsterdamie są tak wąskie? Wynika to ze względów ekonomicznych, w przeszłości władze miasta nakładały podatek zależny od szerokości budynku. Holendrzy wznosili więc skrajnie wąskie kamienice, z ogromnymi oknami, przez które wnosili meble do mieszkań. Na szczytach budynków znajdują się haki, na których montowane są liny służące do wciągania wielkogabarytowych przedmiotów.

Amsterdam na rowerze

W Amsterdamie jest, aż 400 km tras rowerowych. Intensywnie korzystają z nich tysiące (w mieście jest ok. 880 000 rowerów) cyklistów, o każdej porze roku. W centrum może Was zaskoczyć widok, ogromnego, wielopoziomowego parkingu… dla rowerów. Spacerując wąskimi uliczkami pamiętajcie, że właściciele dwóch kółek w Amsterdamie zawsze mają pierwszeństwo.

Holenderskie kanały wodne

Miasto słynie również z wodnych kanałów. 160 wodnych korytarzy przecina stolicę Holandii na wskroś. Z tego też powodu w Amsterdamie jest, aż 1200 mostów. Podczas zwiedzania skorzystajcie z rejsu małym statkiem, za bilety zapłacicie ok.16 €. Dla nas była to bardzo ciekawa przygoda i możliwość podziwiania pięknego widoku na miasto z zupełnie innej perspektywy.

Dam plac początkiem wszystkiego

Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest również plac Dam zlokalizowany w centrum Amsterdamu. Plac nosi nazwę od tamy, którą był w przeszłości. “Dam”w języku holenderskim oznacza tamę, w tym wypadku wybudowaną na rzece Amstel. Amtel plus dam brzmi już całkiem znajomo 🙂 Wokół placu spotkacie wiele zabytkowych budynków, z których najważniejszy wybudowany został w XVII wieku, Pałac Królewski, bo o nim mowa pełni dziś rolę ratusza.

Amsterdam – miasto muzeów

Amsterdam to także miasto muzeów, najbardziej znane to holenderskie muzeum narodowe, czyli Rijksmuseum. Kolekcja malarstwa zgromadzona w tym miejscu liczy ponad 5 tysięcy obrazów. Do najbardziej znanych dzieł należy Straż Nocna Rembrandta oraz Mleczarka Jana Vermeera. Co roku muzeum odwiedzają tłumy Holendrów oraz turystów z zagranicy, z tego powodu warto kupić bilety on-line, aby nie tracić czasu w długich kolejkach do kas. Bilet dla dorosłego kosztuje 17,50€, dzieci i młodzież mogą zwiedzać muzeum za darmo.W pobliżu muzeum znajduje się piękny Vondelpark, w którego zaciszu relaksują się mieszkańcy miasta.

Kolejnym równie ciekawym miejscem jest muzeum poświęcone sztuce Van Gogha. Vincent van Gogh (1853-1890) jest jednym z najbardziej znanych, holenderskich malarzy XIX wieku. Co ciekawe, twórczość artysty nie cieszyła się sławą za jego życia, Van Gogh zmarł w biedzie. Dopiero po śmierci wdowa po bracie Vincenta, zorganizowała cykl wystaw, na których sprzedawała obrazy malarza, co przyniosło mu pośmiertną sławę. W Van Gogh Museum znajduje się 200 obrazów, 400 rysunków i 700 listów artysty, wśród nich takie dzieła jak Słoneczniki, Jedzący kartofle czy Pole pszenicy przed burzą.

W Amsterdamie zwiedzicie też Dom Rembrandta. Muzeum, w którym malarz żył oraz tworzył w latach 1639-1656. Niestety tu też zbankrutował, a mieszkanie wraz z dobytkiem zostało zlicytowane na aukcji. W 1911 miasto wykupiło oraz odnowiło kamienice, tym samym chroniąc ją przed zburzeniem.

Coffeeshopy oraz Dzielnica Czerwonych Latarni

Amsterdam to też miasto, które nigdy nie śpi. Nocą ludzie spędzają czas na łodziach, w barach oraz coffeeshopach. Te ostatnie są tu bardzo popularne i spotkacie je na każdym rogu. Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest również Dzielnica Czerwonych Latarni, w której imprezowy klimat nie ma końca. Pomimo wielu prób ograniczenia dostępu do dzielnicy np. od 2020 roku miasto wprowadziło zakaz wstępu dla zorganizowanych grup zwiedzających, zainteresowanie miejscem nie maleje.

Jedzenie w Amsterdamie

Amsterdam to też fantastyczna kuchnia, spróbujecie tam ogromną ilość fantastycznego jedzenia. Od holenderskiej kanapki ze śledziem po indonezyjską kaczkę.

Przeczytaj również: Hawana na wakacje

Możliwość komentowania Amsterdam, co warto zobaczyć? została wyłączona