Gran Teatro de la Habana
AMERYKA POŁUDNIOWA I ŚRODKOWA,  DESTYNACJE,  HAWANA,  KUBA

Q&A Kuba, Wasze pytania

Kuba, gdzie jechać i co zobaczyć?

Moim numerem jeden jest cudowna Hawana. Stolica Kuby oczarowuje turystów od lat. Co warto zobaczyć w Hawanie, przeczytacie w osobnym wpisie Wakacje na Kubie: Hawana w dwa dni, czy to możliwe? Najpiękniejsze Kubańskie plaże zobaczycie w Varadero oraz Cayo Coco. Varadero to najbardziej znana plaża na Kubie, przyciąga miłośników nurkowania oraz innych sportów wodnych. Cayo Coco to rajska, koralowa wyspa porośnięta lasem mangrowym. W całości dedykowana turystom, niestety nie spotkacie tam Kubańczyków.

varadero

Gdzie leży Kuba?

Kuba jest państwem wyspiarskim, położonym w południowej części Ameryki Północnej, na Morzu Karaibskim. Należy do grupy państw Ameryki Łacińskiej, gdzie mówi się w języku hiszpańskim. Mieszkańcy Kuby w przeważającej części są chrześcijanami. Wyspa nie graniczy z żadnym państwem.

widok z Hotelu Hawana

Kuba, ile trwa lot?

Lot z Warszawy do Hawany, stolicy Kuby trwa ok.14 godzin. To połączenie, jak do tej pory, realizowane jest jedynie z przesiadką. Do Varadero lub Cayo Coco dostępne są połączenia bezpośrednie z Warszawy, te loty trwają ok. 11 godzin.

Kuba, co zabrać?

Podczas wakacji na Kubie z pewnością przyda się krem z dobrym filtrem. Słońce na wyspie daje się we znaki nawet największym zwolennikom słonecznych kąpieli. Jeśli planujecie spędzić trochę czasu w Hawanie, aby wakacje nie okazały się koszmarem, zabierzcie wygodne buty. Zaopatrzcie się również w aplikacje z mapami offline, internet na Kubie nie powala. My korzystaliśmy z HERE i sprawdzała się doskonale. Pamiętajcie o wgraniu map, będąc jeszcze w Polsce. W wielu poradnikach pojawia się informacja o zabraniu kopii dowodu osobistego na wypadek kradzieży dokumentów -nie wiem, czy to działa (całe szczęście nie miałam okazji się przekonać), ale nie zaszkodzi zabrać. Na Varadero lub Cayo Coco na pewno przyda się sprzęt do snorkelingu!

Kuba, jaka waluta?

Waluta, którą mogą posługiwać się turyści to peso convertible (CUC). W bankach oraz kantorach (CADECAS) będziecie mogli wymienić dolary amerykańskie na CUC. Na wyspie funkcjonuje również CUP, czyli peso kubańskie, przeznaczone “tylko” dla miejscowych. W rzeczywistości w sklepach i restauracjach turyści również mogą płacić w CUP. Uważajcie na “sprytnych” kasjerów, którzy wydają resztę w CUP, kiedy wy płaciliście w CUC, waluty nie mają tej samej wartości i otrzymacie jakieś 25 razy mniej, jak powinniście. W Hawanie nie mieliśmy również problemu z płatnością kartą.

Kubański Rum

Pamiętajcie, że Kuba słynie z produkcji rumu. Bacardi i Havana Club to dwie najsłynniejsze marki produkujące ten alkohol. Dziś Bacardi może Wam się kojarzyć z USA, to narodziła się w Santiago de Cuba i jest najstarszą, kubańską marką produkującą rum. Don Facundo Bacardi, w 1862 opracował unikalną recepturę białego rumu o niepowtarzalnym smaku, która jest pilnie strzeżona do dziś. Właściciele Bacardi po rewolucji kubańskiej przeprowadzili się do USA. Na Kubie pustkę po Bacardi z powodzeniem wypełnił rum od Havana Club i to z nim serwowane są dziś Cuba Libre, Mojito czy Daiquiri.

Przeczytaj również: Q&A Filipiny, czyli najczęściej zadawane pytania

Jeden komentarz