lotnisko w El Nido na Palawanie
AZJA,  BOHOL,  CEBU,  DESTYNACJE,  FILIPINY,  PALAWAN

Q&A Filipiny, czyli najczęściej zadawane pytania

Przed Wami 7 najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarkę Google, dotyczących Filipin oraz moje autorskie odpowiedzi. 

palmy na tle oceanu palawan, filipiny

1.  Kiedy jechać na Filipiny? – Pogoda na Filipinach

Idealną pogodę na Filipinach zastaniecie od grudnia do kwietnia. To okres pory suchej, podczas której opady występują bardzo rzadko. Średnia temperatura na wyspach wynosi 26’C, najbardziej upalnym miesiącem jest kwiecień oraz maj. Warto mieć to na uwadze, podróżując z dziećmi, może być po prostu zbyt gorąco. W  stolicy Filipin – Manili, niestety możecie spodziewać się również smogu.

Pogoda na Filipinach, jak w większości azjatyckich krajów uzależniona jest od pory roku. Wyróżniamy dwie pory, porę mokrą oraz porę suchą. Pora sucha na Filipinach trwa mniej więcej od listopada do maja, granicę są dość ruchome i zależą też od położenia konkretnej wyspy. Największych opadów, możecie się spodziewać  we wschodniej części Filipin. Na Boholu, Cebu czy Palawanie, czyli wyspach położonych w centralnej części kraju, opady są rzadsze, a także mniej obfite. Okres pory suchej jest najprzyjemniejszy do zwiedzania wysp, jest to też czas najczęściej wybierany przez turystów. Ceny hoteli są wyższe.

 W okresie pory deszczowej (od czerwca do października), tak jak kubańskiej Hawanie oprócz ulewy bardzo męcząca jest wysoka wilgotność powietrza. W okresie od sierpnia do października filipińskie wyspy nawiedzają tajfuny.

2.      Filipiny co warto zobaczyć? 

Naszym numerem jeden zdecydowanie jest El Nido na Palawanie (Przewodnik po El Nido na Palawanie). Pokochaliśmy to miasto za klimat, za plaże oraz za cudowne zachody słońca. Wyspą jeszcze bardziej popularną wśród odwiedzających jest Boracay, przez wielu uważana za najpiękniejsze miejsce na świecie. Dodatkowo nas oczarowało wiele z  atrakcji na wyspie Bohol, niezwykłe Czekoladowe Wzgórza, czy rajskie plaże na Panglao. Z ponad 7 tysięcy wysp turyści chętnie wybierają, również Cebu  (Island hopping na Cebu) oraz miasteczko Donsol na krańcu wyspy Luzon, w każdym z tych miejsc najbardziej popularną atrakcją jest nurkowanie z rekinami wielorybimi. W internecie, aż roi się od filmów i zdjęć, gdzie ludzie pozują przy ogromnym rekinach wielorybich podczas nurkowania. Warto przejrzeć ofertę biur podróży. Na stronie https://r.pl/filipiny znajdziecie spory wybór wycieczek łączących objazd z wypoczynkiem. Na pewno nie ominą Was najciekawsze atrakcje, z których słyną Filipiny i przeżyjecie super przygodę.

 3.  Gdzie leżą Filipiny?

Filipiny położone są w południowo-wschodniej części Azji. Archipelag złożony z ponad 7100 wysp i atoli koralowych oblewają wody Oceanu Spokojnego. Państwo położone jest także w tzw. Pierścieniu Ognia. Nazywa się tak nieustabilizowaną, aktywną sejsmicznie,  przybrzeżną strefę Oceanu Spokojnego, w której występują licznie aktywne wulkany.  

4. Jak tanio dolecieć na Filipiny?

Nie będzie to łatwe, ponieważ ceny w sezonie rzadko spadają poniżej 3000 zł. Cenną informacją może okazać się fakt, że z Hongkongu możecie polecieć bezpośrednio na wyspę Cebu (pomijając stolicę Filipin). Do Hongkongu natomiast możecie złapać dobrą promocję. My lecieliśmy połączeniem Warszawa – Frankfurt – Hongkong – Cebu, które w tym czasie było najbardziej ekonomiczne, niestety zrobiliśmy trochę zbędnych kilometrów. 

Z Warszawy możecie też polecieć do Pekinu, a stamtąd do Manili.  Tanie połączenie możecie też upolować w Berlina lub Frankfurtu. 

5. Ile trwa lot na Filipiny?

Czas poświęcony na podróż również zależny jest od trasy, z której będziecie korzystać. Najszybsze połączenie zajmie Wam ok. 18 godzin, np. Warszawa – Helsinki – Hongkong – Cebu.  Godzina na przesiadkę w Hongkongu, nam w zupełności wystarczyła! 

6. Filipiny, ile wysp?

Filipiny to archipelag ponad 7000 wysp, z czego znaczna część jest dotąd niezamieszkała przez ludzi. 

Podczas pobytu trwającego dwa lub trzy tygodnie, realnie będziecie w stanie zwiedzić, a przy tym wypocząć dwie, trzy wyspy. 

7. Gdzie nurkować na Filipinach?

Idealnym miejscem do nurkowanie, nazywanym również mekką nurków są wody otaczające wyspę Cebu. Znajdziecie tam cudowną rafę koralową, a w przypływie szczęścia spotkacie również rekina wielorybiego.   

3 komentarze

  • Podrożnik

    Warto dodać, że Filipińczycy przykładają dużą wagę do czystości środowiska. Każdy kto chce studiować, musi posadzić przynajmniej jedno drzewo.