miasteczko El Nido na Palawanie
AZJA,  DESTYNACJE,  FILIPINY,  PALAWAN

Przewodnik po El Nido na Palawanie

El Nido jest miasteczkiem położonym na Palawanie. Sama wyspa nazywana jest perłą Filipin, z czym trudno mi polemizować. Złote plaże, turkusowe wody, tajemnicze zatoki i roślinność kipiąca zielenią to wszystko bez problemu znajdziecie w każdym zakątku Palawanu.

Jak dotrzeć do El Nido na Palawanie?

Na obrzeżach miasteczka, znajduje się malutkie, urocze lotnisko. Wybraliśmy połączenie Air Swift pomiędzy Cebu a El Nido. Na miejscu zastaliśmy przecudne lotnisko, położone nad oceanem. Pas startowy to najkrótszy pas, jaki widziałam w życiu. Tuż po opuszczeniu pokładu poczuliśmy klimat tego miejsca. Zielone palmy machające zza ogrodzenia, błękitne niebo i słońce – tak powitało nas El Nido. Terminal to przestrzeń urządzona z wielkim wyczuciem, można się tam zrelaksować przed lotem. Obsługa lotniska serwuje pasażerom bezpłatne napoje oraz słodkie przekąski, co również umila oczekiwanie na lot.
Transport z lotniska może być zaskoczeniem, ponieważ próżno czekać na autobus lub taksówkę do miasta. W El Nido nie ma też popularnych na Filipinach yeepneyów, reasumując jedynym dostępnym środkiem transportu okazują się być niezawodne tuk-tuki. Nasz rejs był chwilę po południu, wiec wiele osób postanowiło zrobić sobie dłuższy spacer do miasta. Koszt trycykla do miejsca, w który się zatrzymacie wyniesie od 250-350 PHP.

Gdzie nocować w El Nido na Palawanie?

Pomimo tego, że na Palawanie byliśmy tylko 7 dni, postanowiliśmy w trakcie pobytu zmienić hotel. Najpierw zatrzymaliśmy się w centrum miasteczka. Z Lagun Hotel mieliśmy kilometr do głównej plaży w El Nido. W hotelu jest prywatny basen z widokiem na ocean. Jeśli tak jak my zatrzymacie się w centrum, będziecie mieć blisko do licznych restauracji i barów znajdujących się w El Nido. Po trzech dniach postanowiliśmy, przenieść się w głąb wyspy nad samą plażę. Panorama Resort w El Nido to kompleks około 10 domków w kształcie kokosów. Całe „kokosowe miasteczko” położone jest w zielonej dżungli. Do resortu należy również restauracja tuż nad oceanem. Każdego poranka podczas śniadania oglądaliśmy, jak lokalni mieszkańcy wyruszają łodziami na otwarte wody. Wieczorami oglądaliśmy piękne zachody słońca przy drinku z palemką.

Plaże w El Nido na Palawanie

Woda przy głównej plaży w El Nido jest mętna i nie zachęca do pluskania. To efekt sąsiadowania z głównym portem miasta. Plaża jak na filipińskie standardy jest dość wąska, a po południu przy brzegu zaczynają cumować łodzie. To tutaj turyści korzystający z Island Hopping w El Nido, każdego ranka wsiadają na pokłady łodzi, aby popłynąć na sąsiednie wysepki Palawanu.
Jeśli chcecie opalać się na pięknej, piaszczystej plaży i podziwiać lazurowy błękit wody czy leniwo wylegiwać się pod zielonymi palami, wybierzcie Las Cabanas lub Corong Corong Beach. Las Cabanas to najpiękniejsza na świecie plaża, jaką do tej pory widziałam. Tam trafiliśmy też na cudowny pomarańczowo-różowy zachód słońca.
Na plażach spędzaliśmy całe dnie, opalając się, spacerując i po prostu chillując.

Island Hopping na Palawanie

To temat na oddzielny wpis, ale również temat, którego nie możecie przegapić. Będąc w El Nido, wielką stratą byłoby, nie skorzystać z tych rajskich wypraw. Nurkowanie na kolorowych rafach, błękitne laguny, maleńkie, zielone wyspy, to tylko nieliczne atrakcje oferowane przez organizatorów. Wyjazdy dostępne są w wielu biurach, a ich harmonogramy są dość zbliżone. My korzystaliśmy z turnusu A oraz B, w ofercie jest również C i D (niestety nie zdążyliśmy). Island Hopping to w skrócie pływanie od wyspy do wyspy w towarzystwie przewodnika oraz małej grupy turystów ok.10 osób. W cenie wyjazdu jest też obiad przygotowywany przez kapitana pokładu.

Informacje, które mogą Ci się przydać na Palawanie

Główną formą płatności w El Nido jest gotówka. Na wyspie w pobliżu głównego portu znajduję się bankomat – korzystaliśmy z niego, działał sprawnie. Wi-fi pozostawiało wiele do życzenia, ale podstawowe informacje udało nam się sprawdzić. Polecamy brać prysznic z samego rana, a telefony i aparaty ładować nocą, ponieważ w miasteczku zdarzają się przerwy w dostawie prądu oraz wody.

Przeczytaj również: Q&A Filipiny, czyli najczęściej zadawane pytania

Możliwość komentowania Przewodnik po El Nido na Palawanie została wyłączona