Skała na której znajdują się ruiny pałacu Sigiriya
AZJA,  SRI LANKA

Q&A Sri Lanka, Wasze pytania

W trakcie planowania wakacji na Sri Lance przeczytałam najczęściej wpisywane pytania dotyczące Sri Lanki w Google. Następnie podczas pobytu na Cejlonie szukałam odpowiedzi i starannie notowałam. Poniżej znajdziecie listę pytań, które najsilniej trapią użytkowników wyszukiwarki oraz moje autorskie odpowiedzi!

Kiedy jechać, a kiedy nie jechać na Sri Lankę?

Najlepszym terminem na odwiedzenia Sri Lanki jest okres od połowy grudnia do połowy marca. Na wyspie jest gorąco, nie ma monsunów, ale nie jest też upalnie. Wysoka temperatura w kwietniu bywa nieznośna, a muszę Was ostrzec przed lokalną klimatyzacją. W wielu hotelach, a tym bardziej domkach klimatyzacji nie ma, w wielu też nie działa poprawnie… Od maja do września na wyspie panuje pora deszczowa (monsun letni) i pogoda naturalnie nie sprzyja wypoczynkowi. W październiku i listopadzie na wyspie zastaniecie porę przejściową. Pogoda jest raczej dobra, ale mogą zdarzyć się kilkudniowe opady deszczu.

Gdzie leży Sri Lanka, jaki to kontynent ?

Sri Lanka położona jest na wyspie Cejlon w Azji. Na mapie zlokalizujecie ją pod Indiami, ze względu na kształt wyspa często nazywana jest łzą Indii. Dookoła Cejlon otaczają wody Oceanu Indyjskiego.

Sri Lanka, ile trwa lot?

To naturalnie zależy od przewoźnika, na którego się zdecydujecie. My skorzystaliśmy z połączenia Qatar AirWays z przesiadką w Doha. Podróż w całości zajęła nam trochę ponad 11 godzin. Na transfer mieliśmy nieco ponad godzinę. W sezonie możecie też skorzystać z bezpośredniego połączenia od polskiego przewoźnika LOT. Ta opcja jest szybsza, lot trwa zaledwie 9 godzin oraz 10 minut. Połączenie jest realizowane trzy razy w tygodniu: w środy, piątki oraz niedziele. Lotnisko obsługujące loty międzynarodowe na Sri Lance, zlokalizowane jest w Colombo.

świątynia buddy w Dambulla

Sri Lanka wiza, jak wypełnić ?

Wiza dla obywateli Polski od 2019 jest bezpłatna. Na jej podstawie możecie przebywać na Sri Lance do 30 dni. Możecie ją wyrobić on-line, ja skorzystałam z tego rozwiązania. Procedura zajmie Wam 15 minut, wystarczy podać najistotniejsze dane osobowe, a informację o przyznaniu wizy otrzymacie w przeciągu kilku dni na podany przez Was adres mailowy. Jeśli zapomnieliście o wypełnieniu wniosku on-line nic straconego, o wizę możecie też wnioskować bezpośrednio na lotnisku.

Sri Lanka co kupić?

Będąc na Sri Lance, będziecie mieli do wyboru cały wachlarz pamiątek. Figurki Buddy, słonie z zadartą trąbą, cudownie zdobione drewniane puszki znajdziecie w każdym zakątku Cejlonu. Bezwzględnie naszym numerem jeden jest lankijska herbata, przywieźliśmy jej ogromny zapas. Teraz z przyjemnością oglądamy zdjęcia przy filiżance pysznej herbaty.

Sri Lanka, jakie szczepienia zrobić przed wyjazdem?

Nie ma obowiązkowych szczepień, które musicie zrobić przed pobytem na Cejlonie. Do zalecanych zaliczają się szczepienia na WZW typu A oraz B, dur brzuszny, tężec i błonice. Większość z nas robiła je wszystkie w dzieciństwie.

Sri Lanka jaka waluta?

Oficjalną walutą jest Rupia lankijska, zapłacicie nią za zakupy w sklepach oraz opłacie rachunki z restauracji. W hotelach i wielu innych sektorach usług (SPA) powszechnie używaną walutą jest $ amerykański. Na Sri Lance nie wszędzie zapłacicie kartą. Niestety, ale problem z wirtualnymi płatnościami mieliśmy w większości hoteli czy restauracji. Plusem są dość gęsto rozstawione bankomaty, z których śmiało będziecie mogli korzystać o każdej porze dnia i nocy.

Sri Lanka, gdzie są najładniejsze plaże?

Naszym numerem jeden i w zasadzie jedną z najpiękniejszych plaż na świecie jest Turtle Beach w Tangalle. Plaża, na której wielokrotnie spędzaliśmy czas w samotności. Wyniosłe fale oceanu, piaszczysty brzeg i losowo porozrzucane elementy skalne. Nocą na plaże wychodzą żółwie morskie, aby złożyć jaja, co świadczy również o jej nieskazitelnej czystości.

Sri Lanka, na co uważać?

Przede wszystkim należy uważać na ceny. Lokalni przedsiębiorcy mocno zawyżają stawki przed turystami w nadziei, że trafią na kogoś kompletnie zielonego. Targowanie się na każdym kroku po pewnym czasie staje się bardzo męczące, ale jeśli nie chcecie przepłacać nawet o 100%, nastawcie się na długie i ostre negocjacje. Uważać także powinniście na hotele… Niestety zdjęcia często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze. Tripadvisor może okazać się bardzo pomocny. O kremie z odpowiednim filtrem nie muszę pisać…

Co jeść na Sri Lance?

W miastach z dostępem do oceanu z całego serca polecamy owoce morza. Homary, raki, krewetki w Negombo czy Tangalle jedliśmy je każdego dnia. Dodatkowo w pełni zakochaliśmy się w kuchni lokalnej. Curry przygotowywane na wiele nieznanych nam dotąd sposobów z dynią, batatami czy naszą ukochaną soczewicą (dhal curry). Pol Sambol, czyli orzeźwiająca sałatka ze świeżego, startego kokosa z dodatkiem czerwonej cebuli, chili i soku z limonki. Polos to kolejne wyśmienite curry z dodatkiem zielonego jeszcze niedojrzałego jackfruita. Kottu jeden z najbardziej popularnych na Sri Lance street foodów. Smażone kawałki chlebka rotti z dodatkiem warzyw, kurczaka i smażonego jajka. Na deser nie odmawiajcie sobie Curdu, zsiadłego bawolego mleka z dodatkiem miodu, smakuje niewyobrażalnie dobrze.

pyszne carry z warzywami

Co zobaczyć / co zwiedzić na Sri Lance ?

Jeśli planujecie objazdówkę po Sri Lance, opisze Wam nasze punkty wyprawy

Dzień I oraz Dzień II Negombo i Sigiriya

Dzień III Buddyjskie świątynie Dambulla i Kandy

Dzień IV i V góry Nuwara Eliya oraz Ella

Dzień VI Safari w Yala National Park oraz Tangalle

W Tangalle spędziliśmy pięć wspaniałych dni.

Sri lanka co warto wiedzieć?

Religią wiodącą na Sri Lance jest buddyzm. Ponad 70% społeczeństwa stanowią buddyści, niecałe 10% muzułmanie, a nieco ponad 7% chrześcijanie.

Największym miastem na Sri Lance jest Colombo, które było również stolicą wyspy do 1982 roku. Co ciekawe państwo również zmieniło nazwę, obecna Sri Lanka funkcjonuje od 1972, wcześniej na mapach świata widniał Cejlon.

Jeden komentarz