zloty budda w dambulli
AZJA,  DESTYNACJE,  SRI LANKA

Świątynie buddyjskie- Dambulla i Kandy

Po wspinaczce na Lion Rock w Sigiriyi oraz wspaniałej nocy w domku na palach udaliśmy się do Dambulli, aby zwiedzić niezwykłe świątynie skalne. 

skalna świątynia

Świątynie skalne w Damulli

W Dambulli jako pierwsza naszym oczom ukazuje się postać wielkiego złotego Buddy w mudrze Dharmaczakra, czyli pozycji głoszenia doktryny. Posąg ma wysokość 30 m i widać go z daleka, wokół świątyni spotkacie wielu mnichów oraz dzieci przyjmujące nauki. Sama Złota Świątynia nie jest największym skarbem Dambulli, nie dacie się więc zwieść i pójdźcie dalej, a dokładnie wyżej. Po pokonaniu drogi-160 m wzwyż, zakupie biletu-1500 rupii (pamiętajcie, aby je kupić na dole) oraz pozostawieniu butów-20 rupii, będziecie gotowi na zwiedzanie świątyń wykutych w skale. Kompleks świątyń Rangiri wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rangiri w języku Lankijczyków oznacza złotą skałę, legenda głosi, iż świątynie powstały w I w p.n.e. z inicjatywy króla Valagambahu. Wygnany król ukrywał się w jaskiniach przez 14 lat, a po odzyskaniu tronu uświęcił jaskinie, zlecając wykucie buddyjskich świątyń. Wewnątrz świątyń zobaczycie ok. 150 posągów Buddy, najbardziej znany jest wykuty w skale posąg przedstawiający śpiącego Buddę w pierwszej świątyni Devaraja Vihara, czyli świątyni Króla-Boga. 

W całej świątyni cudownie pachnie kwiatami lotosu, które Lankijczycy składają Buddzie. Kompleks składa się z pięciu sąsiadujących ze sobą świątyń, w ostatniej piątej świątyni Dewana Alut Viharaya, znajduje się 10-metrowy posąg umierającego Buddy. Buddę śpiącego od umierającego odróżnia się po ułożeniu jego stóp, umierający ma lewą stopę lekko cofniętą, dodatkowo na podbiciach znajdują kwiaty lotosu, oznaczające stan nirwany.  Prócz posągów Buddy w świątyniach będziecie podziwiać malowidła na sufitach.  Pamiętajcie, że aby wejść do jakiejkolwiek świątyni  na Sri Lance musicie posiadać długie spodnie lub spódnice zakrywającą kolana. Świątynie zawsze zwiedza się bez butów. 

widok z góry na dambullę

Świątynia Zęba w Kandy

Z Dambulli udajemy się do Kandy, aby odwiedzić Temple of the Sacred Tooth Relic, czyli Świątynię Zęba. W świątyni znajduje się ząb Buddy, z tego powodu jest ona najważniejszym buddyjskim obiektem na Sri Lance. Legenda głosi, że ząb Buddy pojawił się na Sri Lance dzięki księżniczce Hemamali, która we włosach przewiozła z Indii bezcenną relikwię.  Bilet do Świątyni Zęba w Kandy kosztuje 1000 rupii. 

Co zobaczyć w Kandy

Kandy to jedno z największych miast na Sri Lance położone na wysokości 500 metrów w centralnej części wyspy, ma nieco łagodniejszy klimat. Miasto uważane jest za duchową i kulturalną stolicę Sri Lanki. Dookoła otoczone jest dżunglą, między innymi z tego powodu rekomendujemy hotel na obrzeżach miasta. Dodatkowo centrum Kandy jest bardzo zatłoczone, przez większość dnia na ulicach tworzą się ogromne korki, a powietrze nasycone jest spalinami. Pokoje na obrzeżach są również tańsze. My zatrzymaliśmy się w Dazzling Villa i w 100% rekomendujemy to miejsce. Czysty pokój, perfekcyjnie działająca klimatyzacja i wyjątkowo sprawnie wi-fi. Z tarasu na balkonie rozciąga się widok na piękną, tropikalną rzekę płynącą przez Kandy. 

jezioro w kandy
rzeka w kandy

W mieście warto również zobaczyć Jezioro Bogambara oraz Rezerwat przyrodniczy Udawatta Kele. W rezerwacie chronione są fragmenty pierwotnej dżungli. Piękne miejsce zupełnie odmienne od zatłoczonego, hałaśliwego centrum Kandy. Na smukłych drzewach lasu deszczowego roi się od rozwydrzonych małp, które uwielbiają podkradać przedmioty turystom. 

Przeczytaj Q&A Sri Lanka, Wasze pytania 

Możliwość komentowania Świątynie buddyjskie- Dambulla i Kandy została wyłączona