domki na wodzie
AZJA,  DESTYNACJE,  MALEDIWY

Q&A Malediwy. Zaplanuj wakacje na Malediwach

Kiedy jechać na Malediwy? Klimat i Pogoda.

Zanim zaczniecie planować wakacje w tropikach, sprawdźcie jaką pogodę zastaniecie w konkretnym miesiącu. Malediwy najlepiej odwiedzać od grudnia do marca, czyli w okresie pory suchej. Temperatury w tym czasie są wysokie nawet do 32°C, a opady występują rzadko. Miejcie też na uwadze, że od Świąt Bożego Narodzenia zaczyna się prawdziwy sezon turystyczny. Ceny hoteli w tym popularnym okresie są wyższe, ciężko również upolować tani lot do Male. W marcu większość turystów jest już po urlopie, a pogoda jest cudowna, dzięki czemu to idealna pora na odwiedzenie tego państwa. W tzw. miesiącach przejściowych, kiedy pory roku się zmieniają, ceny są bardzo atrakcyjne. Niestety pogoda nie jest idealna, częściej pada i mocniej wieje. W czerwcu oraz lipcu oprócz częstych opadów możecie spodziewać się burz, dość niebezpiecznych na małych, turystycznych wyspach. Malediwy znajdują się w strefie klimatu równikowego, który charakteryzuje się wysoką wilgotnością. Średnia roczna suma opadów wynosi, aż 2130 mm. Uwierzcie, deszcz leje naprawdę często. Pomimo iż byliśmy w styczniu, zdecydowanie w porze suchej, trafiliśmy na dwa pochmurne, deszczowe dni. Średnia roczna temperatura powietrza na Malediwach wynosi 27 °C i co najlepsze jest to również średnia temperatura wody w Oceanie Indyjskim. Kąpieli w oceanie można zażywać przez cały rok.

Gdzie leżą Malediwy?

Malediwy to państwo wyspiarskie, złożone z ok.1200 wysp, położone na Oceanie Indyjskim na południowy zachód od Półwyspu Indyjskiego. Większość wysp jest bezludna, jedynie na ok. 200 spotkacie człowieka. Turyści często łączą pobyt w Indiach lub na Sri Lance z wizytą na Malediwach. Tak było w naszym przypadku, zaplanowaliśmy wakacje na Sri Lance, potem sprawdziliśmy lot do Male. Okazało się, że podróż trwa niecałe dwie godziny i szkoda stracić taką okazję.

Ile trwa lot na Malediwy?

Do Male z Warszawy dotrzecie z przesiadką najczęściej w Doha lub Dubaju. W zależności od czasu spędzonego na lotnisku podczas transferu, w podróży spędzicie od 12 do 16 godzin. Największy wybór lotów oferuje Emirates (przesiadka w Dubaju) oraz Qatar (przesiadka w Doha). Bilety w sezonie bez problemu kupicie za ok. 2700 zł i w tej cenie będziecie mieć w czym wybierać. Najniższa widziana cena lotu na Malediwy to ponoć 1600zł, nie chce wiedzieć ile było przesiadek oraz ile czasu turysta miał spędzić na lotnisku… Jeśli tak jak my wybierzecie ekstremalnie południowe atole, będziecie musieli polecieć tam małym śmigłowcem. Połączenia realizowane są przez Maledivian.areo, a za lot do Kadhdhoo Island zapłacicie ok. 250$ w dwie strony. Lot nad tysiącami wysp i turkusową wodą był bardzo przyjemny, bądźcie jednak czujni, ponieważ samolot po drodze może lądować na kilku innych wyspach. Śmigłowiec na Malediwach pełni funkcję autobusu, latającego po atolach. Lotnisko krajowe w Male położone jest obok lotniska międzynarodowego, nie będziecie musieli szukać transportu, czy terminali. Do wysp położonych bliżej stolicy, bez problemu dopłyniecie łódką lub promem. Warto pamiętać, że piątek na Malediwach jest dniem świątecznym i krajowe promy nie pływają. Port, również położony jest w pobliżu lotniska.

samolot na Malediwach

Jak tanio spędzić wakacje na Malediwach?

Zacznijcie od biletów i bądźcie na bieżąco z promocjami linii Emirates oraz Qatar. Zaplanujcie pobyt w początkowej lub końcowej fazie pory suchej, kiedy turystów na Malediwach będzie zdecydowanie mniej. W szczycie turystycznego sezonu ceny wzrastają o 40%. Unikajcie znanych turystycznych wysp, na lokalnych jest równie pięknie, a ceny hoteli i jedzenia są o wiele tańsze. My za pięciodniowy pobyt w hotelu na Gan Island zapłaciliśmy 1500 zł, w cenie zawarty był transfer lotniskowy oraz śniadanie. W sklepach i restauracjach płaćcie w lokalnej walucie. W większości miejsc będziecie mieć możliwość uregulowania rachunku w dolarach amerykańskich, ale kurs jest mało atrakcyjny. Zrezygnujcie też z domków na wodzie, pomimo iż są piękne, doba hotelowa jest co najmniej 10 razy droższa.

Ocean Indyjski na Malediwach
plaża na Malediwach

Przeczytaj poradnik jak zaplanować rajskie wakacje na Malediwach.

Jeden komentarz