Majorka, przewodnik po wyspie. Poznaj Hiszpanię!
Uwielbiamy podróżować na własną rękę. Bywa jednak i tak, że urlop spada nam z nieba, a biura turystyczne kuszą promocjami i mają bogatą ofertę połączeń. Tak było z Majorką, pod koniec września zapragnęliśmy trochę słońca. Na planowanie dalekiej podróży nie było czasu, więc poszliśmy na łatwiznę i uderzyliśmy na Baleary z biurem podróży. Majorka to największa z wysp archipelagu Balearów, otoczona Morzem Śródziemnym. Kusi winnicami, plantacjami oliwek i fantastyczną kuchnią śródziemnomorską w przystępnych cenach.
Gdzie zatrzymać się na Majorce? Historyczne miasteczko Alcudia
Zatrzymaliśmy się w północnej części Majorki w turystycznym miasteczku Alcudia. Na początku października, nie musicie się martwić o tłok na plażach, a średnia temperatura powietrza wynosi 23’C. Miasteczko jest atrakcją samą w sobie, posiada cudowną zabudowę charakterystyczną dla śródziemnomorskiego regionu. Na Starym Mieście zobaczycie kryjące historie mury wzniesione w XIII wiek. W pobliżu Alcudii znajdują się także ruiny domów pochodzące z II wieku wybudowane przez Rzymian-Ruines Romanes (Pollentia). Polecamy Wam spacery wąskimi uliczkami i urocze lokalne restauracje z pysznymi owocami morza. Alcudia położona jest pomiędzy Zatoką Pollença a Zatoka Alcudii, posiada długie 10-kilometrowe wybrzeże, idealne nie tylko do plażowania, ale również spokojnych spacerów.
Co warto zobaczyć na Majorce? Cap Formentor
W pobliżu Alcudii znajduje się malowniczy półwysep Cap Formentor, przez wielu uważany za najpiękniejszy punkt widokowy na Majorce. Pomimo że do pokonania mieliśmy prawie 60 km (odległość do Cap Formentor i z powrotem do Alcudii) górskiej trasy, naturalnie wybraliśmy skuter! Na wakacjach unikamy korzystania z auta, podczas podróży skuterem widzimy znacznie więcej szczegółów, a i zatrzymać się jest łatwiej, gdy zobaczymy coś naprawdę pięknego. Co prawda podróż zajęła nam sporo czasu, ale widoki były cudowne. Zwłaszcza ostatnia część trasy, kiedy po jednej stronie oglądaliśmy wysokie góry-przylądek jest przedłużeniem gór Serra Tramuntana, a po drugiej urwiska i cudowne niebieskie Morze Śródziemne. Na samym końcu znajduje się latarnia morska El Faro de Formentor powstała w 1863 r. Wieża mierząca 56 metrów wysokości była wznoszona dwa i pół roku, obecnie w środku budynku znajduje się mała restauracja. Dookoła latarni rozciąga się cudowny widok na Morze Śródziemne i skalne klify, który staje się jeszcze piękniejszy podczas zachodu słońca.
Majorka, jakie atrakcje? Port d´Alcudia
W pobliżu Alcudii znajduje się miasteczko portowe Port d´Alcudia, w którym wypożyczyliśmy malutką motorówkę. Na pokład zabraliśmy trochę owoców, wodę oraz mapę, na której zaznaczone były miejsca warte zobaczenia. Naszym celem był Cap Formentor, na którym byliśmy kilka dni wcześniej, tym razem chcieliśmy go zobaczyć od strony morza. Po drodze rzucaliśmy kotficę wiele razy w cudownych małych zatoczkach, dookoła Majorki jest ich mnóstwo. Na morzu spędziliśmy cały dzień, podziwiając wybrzeża wyspy i strome klify. Cap Formentor wygląda jeszcze lepiej z tej perspektywy! Mała morska latarnia umieszczona na brzegu urwiska robi wrażenie. Warto jednak wiedzieć, że półwysep przez mieszkańców Majorki nazywany jest El Punto de encuentro de los vientos, czyli miejsce spotkań wiatrów. Tutaj wiatr zmienia kierunek i należy zachować szczególną ostrożność na łódce.
Co zobaczyć w Palma de Mallorca ?
Ostatniego dnia pobytu na wyspie, obudził nas dźwięk spadających kropli deszczu. W październiku to nic nadzwyczajnego i byliśmy przygotowani, również na taką pogodę. Wypożyczyliśmy samochód i udaliśmy się do stolicy Majorki. Palma de Mallorca położona jest ok. 50 km od Alcudii, dodatkowo zboczyliśmy trochę z trasy, aby odwiedzić podziemną jaskinię Cuevas dels Hams. Majorka słynie z wielu jaskiń, a odwiedzenie ich jest dobrym pomysłem w deszczowe dni.
Palma de Mallorca jest perłą wyspy z cudowną gotycką architekturą. Zdecydowanie główną atrakcją miasta jest Pałac Almudaina, letnia rezydencja królewska wzniesiona została w X wieku. Z Pałacu udaliśmy się do gotycko-renesansowej katedry La Seu, która jest największą świątynią w mieście. W stolicy Majorki warto się zagubić w wąskich uliczkach miasta, odwiedzić sklepiki, których jest tam mnóstwo i napić się kawy w jednej z licznych restauracji.
Co zjeść na Majorce?
Naszym kulinarnym numerem jeden była hiszpańska Paella z owocami morza. Miejcie na uwadze, że jedna paella jest ogromna i zdecydowanie wystarczy dla dwóch osób. Majorka ze względu na swoje położenie oferuje fantastyczną kuchnię śródziemnomorską, a przede wszystkim cały wachlarz ryb i skorupiaków. Nie żałujcie sobie krewetek na maśle i smażonych kalmarów, na Majorce podają je doskonałe. Na wyspie zjecie również pyszne oliwki, w tym śródziemnomorskim kraju jest mnóstwo plantacji oliwek, dzięki czemu mieszkańcy doskonale wiedzą jak je przygotować. Wieczorami popijaliśmy orzeźwiającą Sangrię z regionalnymi owocami.
Majorka-informacje praktyczne
Majorka to wyspa hiszpańska, dzięki czemu nie potrzebujecie paszportu czy specjalnej wizy na spędzenie wakacji w tym miejscu. Średni czas lotu do Palma de Mallorca, czarterem z Polski wynosi 3 godziny. Biura podróży mają bogatą ofertę połączeń i często pojawiają się promocje na bilety w tym kierunku. Majorka położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, przez co lato jest zdecydowanie dłuższe od polskiego.
Przeczytaj co warto zobaczyć w Amsterdamie
2 komentarze
Beautiful Duty
wow, jakie piękne zdjęcia i jakie super miejsce ;)! nigdy nie byłam na Majorce, ale z chęcią polecę ;D
Klaudia
Majorka jest pełna niespodzianek, za nami fajne wakacje w dobrej cenie