pola ryzowe na Boholu
BOHOL,  FILIPINY

Informacje praktyczne o wyspie Bohol

Jak dotrzeć na Bohol? 

Aby dotrzeć na  wyspę Bohol do dyspozycji mamy przynajmniej dwie możliwości. Pierwszą, chyba tą bardziej popularną, jest skorzystanie z linii lotniczych. W Tagibilaran znajduje się port lotniczy obsługujący połączenia z Manili czy Cebu. Lotnisko jest doskonale skomunikowane z wyspą, a jeśli zatrzymacie się na Panglao do hotelu dotrzecie maksymalnie w pół godziny. Drugą, która my wybraliśmy, jest zakup biletów na prom. Wybraliśmy rejs z oferty OCEANJET. Łodzie kursują od 5.10 rano, średnio co godzinę do 18:40, a rejs trwa dwie godziny. Bilety można kupić online na stronie przewoźnika, my robiliśmy zakupy chwilę przed startem, w kasie portowej.  Cena to zależnie od klasy 500PHP lub 1000PHP. Pokład wyposażony był w wygodne siedzenia, klimatyzację i toaletę. Podsumowując podróż była szybka i przyjemna. 

prom z Cebu na Bohol

W poczekali Cebu, spotkacie Panią robiącą soki z bambusa, są pyszne i orzeźwiające. Kolejka jest długa ale warto odstać nawet kilkanaście minut aby skosztować tego, nietypowego napoju. 

Gdzie nocować na Boholu?

Nocowaliśmy na Panglao, hotel Drive Thru położony jest tuż nad morzem. Do Alona Beach chodziliśmy pieszo, spacer zajmował nam pół godziny, wieczorem wracaliśmy tuktukiem. Hotel umożliwia wypożyczenie skuterów, którymi jeździliśmy do Loboc czy Dimiao, można też skorzystać z oferty prywatnego kierowcy, który nas zawiózł do Carmen. 

Danao Beach rajska plaża konie

Przed wyjazdem zastanawialiśmy się czy to miejsce nie jest zbyt daleko od atrakcji dostępnych na Boholu. Z perspektywy czasu jesteśmy przeszczęśliwi, że nie wylądowaliśmy na Alona Beach. Oczywiście kto co lubi, my cenimy sobie ciszę i spokój kiedy odpoczywamy – to miejsce było do tego idealne. W resorcie można również wypożyczyć cały niezbędny sprzęt do nurkowania. Wi-fi jak na całych Filipinach- nie powalało ale najważniejsze informacje zawsze sprawdzaliśmy. Obsługa była bardzo pomocna, a hotel chyba cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, bo w trakcie naszego  pobytu 4 z 11 pokoi były zajęte przez gości z naszego kraju.  

hotel Bohol

Jak przemieszczać się po wyspie Bohol?

Wyspa posiada bardzo dobrą sieć dróg. Na każdy kroku czekać będą na nas tuk-tuki – i tu pamiętajcie aby się targować. Filipińczycy zawsze zawyżają ceny. My korzystaliśmy również ze skuterów. 

Pisząc o komunikacji nie sposób nie wspomnieć o yeepney’ach. To podstawowy środek transportu w Manili, popularny również na Boholu czy Cebu. Ich historia sięga czasów II wojny światowej, kiedy to amerykanie opuszczając Filipiny pozostawili yeepy na wyspach. Filipińczycy szybko dostosowali auta do swoich potrzeb i  w rezultacie na filipińskich drogach aż roi się od barwnych pojazdów pełniących role autobusów. 

Atrakcje na wyspie Bohol

Bohol jest wyspą z najliczniejszą grupą atrakcji. Nasz numer jeden to zdecydowanie Twin Falls w Dimiao. Warte zobaczenia są Chocolate Hill czy niesamowite małpki w Sanktuarium Tarsierów. Po drodze do Chocolate Hills zapewne będziecie przejeżdżać przez las, który tworzą jedynie mahoniowe drzewa. Las został zasadzony przez człowieka, stąd jego idealna symetria. 

 Dla osób lubiących poczuć nutkę adrenaliny, miejscowi przygotowali zip-line, na które namawiać raczej nie muszę. Jeśli chcecie poczuć się jak odkrywcy Amazonii, namiastką będzie rejs rzeką Loboc. Nad samą rzeką rozwieszone są bambusowe mosty, fajne miejsce na zrobienie instagramowej fotki. 

wzgórza czekoladowe
rzeka Loboc
wodospad Bohol

No i oczywiście plaże na Panglao , słońce, woda i jeszcze raz plaże. 

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Sri Lanki

3 komentarze