wodospad Bohol
AZJA,  BOHOL,  DESTYNACJE,  FILIPINY

Bohol – wyspa bajecznych wodospadów

Bohol to niewielka filipińska wyspa sąsiadująca z bardziej znaną wyspą Cebu. Jest to też miejsce oferujące turystom ogrom atrakcji. To właśnie na Boholu widzieliśmy Czekoladowe Wzgórza, pływaliśmy po rzece Loboc oraz oglądaliśmy urocze tarsiery.

Żadna jednak z tych przyjemności nie równa się z kąpielą pod wodospadem, a dokładnie wodospadami. Dimiao Twin Falls jak sama nazwa wskazuje to cudowny bliźniaczy wodospad, największy ze wszystkich dostępnych na wyspie Bohol.

wodospad Bohol
wodospad Bohol
Dimiao Twin Falls wodospad na wyspie Bohol

Jak dojechać do Dimiao Twin Falls?

Wodospady znajdują się w pobliżu miasteczka Dimiao. Droga do nich nie jest łatwa oraz niestety nie jest dobrze oznaczona. Plusem tej sytuacji jest niewielka ilość turystów na miejscu. My jechaliśmy wypożyczonym skuterem z Panglao, a do pokonania mieliśmy ok. 60 km. – zajęło nam to niecałe trzy godziny z licznymi przystankami. Droga od Tagbilaran biegnie wzdłuż wybrzeża wyspy, aż do Manaba gdzie chwile wcześniej należy skręcić w głąb Boholu. W samym Dimiao pytaliśmy miejscowych o Twin Falls, a oni z wielką przyjemnością wskazywali kierunek. Wodospady znajdują się na bardzo wysokiej górze. Na szczycie, za wioską, utwardzona droga się kończy, zmuszeni byliśmy pozostawić skuter, a pozostałą trasę pokonać pieszo. Zejście do niecki nie jest łatwe, na tę podróż polecam zabrać wygodne buty. Ostatni etap to zejście kamiennymi schodami oraz pokonanie bambusowego mostu. Drodze tej towarzyszy niesamowity szum wodospadów i pomimo zmęczenia napędza ochotę na kąpiel.

droga do Dimiao Twin Falls
roślinność na wyspie bohol

Raj na ziemi istnieje

Istnieje i dla nas zdecydowanie to jedno z tych miejsc. Woda spada z góry w dwóch strumieniach. Niecka umieszczona jest wśród skał i kamieni, z których filipińskie dzieciaki ochoczo skaczą do wody. Dokoła tylko zielona dżungla i szum wody.

Miejsce to nie jest zbyt popularne, a na Boholu jest jeszcze wiele innych wodospadów np. Mag-Aso Falls czy Can-umantad Falls. Po południu pod filipińskim wodospadem byliśmy już tylko my… Urocze było też to, jak żegnali nas lokalni mieszkańcy — przez cały zjazd z góry słyszeliśmy radosne „Bye, bye”.

Dimiao Twin Falls, wodospad na wyspie Bohol

Czy wodospad Dimiao Twin Falls jest za darmo?

Nie, nie jest zupełnie darmowy. Jadąc przez wioskę, natrafiamy na lokalny „punkt poboru opłat”. Nie pamiętam dokładnej kwoty, jaką zapłaciliśmy, ale nie przekraczała 100PHP, czyli 8zł… nie jest to wygórowana kwota za kąpiel pod tym magicznym wodospadzie.

Możliwość komentowania Bohol – wyspa bajecznych wodospadów została wyłączona