zachód słońca nad jeziorem Necko
POLSKA

Augustów co zobaczyć?

Augustów nazywany jest wodną stolicą północno-wschodniej Polski. Miasto otoczone jest Puszczą Augustowską i dziewięcioma jeziorami. Każdego roku przyciąga fanów sportów wodnych i rekreacji na świeżym powietrzu.

Augustów Atrakcje

Do głównych atrakcji w Augustowie zdecydowanie zaliczamy sporty wodne. Augustowskie jeziora m.in.  Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne oferują doskonałe warunki do pływania, żeglowania czy kajakarstwa. Wzdłuż linii brzegowej jezior, znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu wodnego. Bez problemu wypożyczymy rowery wodne, kajaki a na posiadaczy patentów motorowodnych czekają skutery wodne i motorówki. Ciekawą atrakcją w Augustowie są grupowe rejsy po jeziorach statkami czy katamaranami. Do wyboru są dwie trasy do Doliny Rospudy oraz do jeziora Studzieniczne.

trasa 1: 1. Port Augustów 2. Rzeka Netta 3. Jezioro Necko 4. Jezioro Rospuda 5. Port Augustów

trasa 2: 1. Port Augustów 2. Rzeka Netta 3. Jezioro Necko 4. Rzeka Klonownica 5. Jezioro Białe 6. Śluza w Przewięzi 7. Jezioro Studzieniczne 8. Port Augustów

Bilety można kupić w pobliżu portu, tam też znajdują się liczne restauracje, food trucki, budki z lodami i goframi. 

Pisząc o atrakcjach nie można zapomnieć o nartach wodnych. Augustów to jedno z pierwszych miejsc w Polsce gdzie od lat można trenować tę dyscyplinę. Zarówno w wersji tradycyjnej jak i wakeboard. Nad jeziorem Necko działa wyciąg nart wodnych, na którym można rozwijać swoje umiejętności.   

Na młodszych wypoczywających czeka park linowy położony w pobliżu jeziora Necko. Do wyboru jest aż pięć tras o różnym poziomie trudności. 

Augustów gdzie leży i jak dojechać? 

Miasteczko zlokalizowane jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim. Augustów otoczony jest licznymi jeziorami i puszczą, to właśnie obok Augustowa znajduje się, ocalona przez protesty ekologów, Dolina Rospudy.  Z Warszawy do Augustowa kursują popularne FlixBusy. 

Gdzie zjeść w Augustowie?  

Miejsc serwujących świeże ryby w Augustowie nie brakuje. Moim numerem jeden zdecydowanie jest Smażalnia Ryb w Gospodarstwie Rybackim na ulicy Turystycznej 7. Pyszne, świeże ryby złowione w pobliskich jeziorach z surówką lub ogórkiem kiszonym nie mają sobie równych. Smażalnia w sezonie otwarta jest codziennie od 10 do 20, w godzinach szczytu należy się jednak przygotować na spore kolejki.  Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest restauracja Fisza Tawerna & Bar, położona nad rzeką Netta. 

Gdzie zatrzymać się w Augustowie?  

Miejsce, w którym warto się zatrzymać to zdecydowanie kompleks wypoczynkowy Marina Borki. Znajdziecie w nim zarówno pokoje hotelowe jak i apartamenty na wynajem. Budynki posadowione są wśród drzew, a z dużego patio i lokalnej restauracji rozpościera się widok na jezioro Necko. Przed hotelem znajduje się przystań, w której można pozostawić łódź, w pobliżu jest też piaszczysta plaża.  

Dolina Rospudy 

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Rospudy to teren zielony obejmujący dolinę rzeki Rospudy. Znajduje się w zachodniej części Puszczy Augustowskiej. Na terenie doliny znajdują się chronione torfowiska, a także liczne gatunki roślin i zwierząt. Miejsce to jest częstym kierunkiem wodnych wycieczek.  

Możliwość komentowania Augustów co zobaczyć? została wyłączona