Hala Gąsienicowa
POLSKA

Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy

Hala Gąsienicowa to doskonały cel górskich wypraw początkujących taterników. Szlak chodź pod względem technicznym należy do łatwych, wyprowadza w Wysokie Tatry i wynagradza trudy wspinaczki pięknymi widokami.

KUŹNICE – BOCZAŃ – PRZEŁĘCZ MIĘDZY KOPAMI – HALA GĄSIENICOWA – PRZEŁĘCZ MIĘDZY KOPAMI – DOLINA JAWORZYNKI – KUŹNICE

CZAS PRZEJŚCIA 4, 5 H

Kuźnice szlak przez Boczań (1010 m n.p.m.)

Szlak rozpoczyna się w Kuźnicach (1010 m n.p.m.). Na parking z Zakopanego dotrzecie busami (3 zł w jedną stronę) lub pieszo (ok.45 minut). Z parkingu za szlabanem, kierujcie się na lewo, po prawej stronie znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch. Po wejściu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego będziecie musieli uiścić opłatę, zwykły bilet kosztuje 6 zł. Za mostem na potoku Bystra będziecie mieć do wyboru dwa szlaki – niebieski prowadzący przez Boczań oraz żółty przez Dolinę Jaworzynki. Ja na wejście wybrałam szlak niebieski przez Boczań. Na początku szlak prowadzi przez las, po dużym deszczu może być ślisko. Po 15 minutach stromego podejścia szlak się rozgałęzia. Idąc prosto, dotarlibyście na Nosal (1206 m n.p.m.), szlak do Hali Gąsienicowej skręca ostro w prawo. Dalej stokami Nieboraka i Boczania szlak prowadzi przez gęsty las. Kiedy już wdrapiecie się na Skupniów Upłaz (1300 – 1450 m) zobaczycie Nosal i Wielki Kopieniec. Później będzie już tylko lepiej, po wejściu na masyw Wielkiej Królowej Kopy (1531 m n.p.m.) rozciągają się widoki na Dolinę Jaworzynki (żółty szlak) – tu warto zrobić chwilę przerwy i popatrzeć.

Przełęcz między Kopami (1499 m n.p.m.)

Po około 1,5 godzinie od startu w Kuźnicach dotrzecie na Przełęcz między Kopami, czasami nazywaną też Karczmiskiem. Tu spotykają się wyżej wspomniane szlaki – przez Boczań i przez dolinę Jaworzynki z Kuźnic. Przełęcz znajduje się pomiędzy Wielką Kopą Królową a Małą Kopą Królową. Z zielonego siodła bez trudu dostrzeżecie masyw Giewontu i charakterystyczny krzyż na nim. Z przełęczy pozostaje już tylko 30 minut dreptania i to nie zawsze pod górę, ostatni odcinek drogi przed Halą mocno się obniża, dodatkowo waszym oczom ukażą się takie szczyty jak Kościelec czy Świnica.

Hala Gąsienicowa 1500 m n.p.m.

Na Hali znajduje się drewniana Leśniczówka Księżówka, słynna Betlejemka należąca do Polskiego Związku Alpinizmu, zabytkowy drewniany szałas oraz kilka obiektów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Widok na Hale Gąsienicową jest moim ulubionym w Tatrach, chciałoby się powiedzieć to nie Szwajcaria to Tatry.  

Tutaj też znajdziecie Schronisko PTTK Murowaniec, w którym warto zrobić przerwę, chociażby na pyszną szarlotkę. Jeśli planujecie dalsze wyjście nad Czarny Staw Gąsienicowy, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch czy przełęcz Zawrat w schronisku możecie zostawić zbędny bagaż, przechowalnia kosztuje 5 zł. W Murowańcu znajduje się również 116 miejsc noclegowych oraz łazienki z ciepłą wodą.

Szlak przez Dolinę Jaworzynki

Do zejścia wybrałam żółty szlak przez Dolinę Jaworzynki, ponieważ powrót tą samą drogą zawsze znacząco odbiera mi motywację. Po stokach Małej Królowej Kopy szybko zejdziecie w dół wśród kosodrzewiny, ścieżka jest kamienno- żwirowa i nie trudno się na niej pośliznąć. Dalej czeka Was przejście przez las zakończony na dnie Długiego Żlebu, na koniec pozostaje spacer uroczą i niemal płaską Doliną Jaworzynki do Kuźnic. Ta trasa zajęła mi 1,5h z dużym i ciężkim plecakiem na barkach.

Czarny Staw Gąsienicowy 1624 m n.p.m.

Jeśli zdobycie samej Hali Gąsienicowej Wam nie wystarczy, a w nogach będziecie mieć jeszcze trochę siły, rozważcie wydłużenie trasy do Czarnego Stawu Gąsienicowego.

HALA GĄSIENICOWA – CZARNY STAW GĄSIENICOWY – HALA GĄSIENICOWA

CZAS PRZEJŚCIA: 1H 10 MIN

Do Czarnego Stawu z hali wiedzie niebieski szlak o charakterze łagodnym, wyłożony równo głazami.

Chodnik wiedzie płasko wzdłuż wschodniego zbocza Małego Kościelca na początku wśród kosodrzewiny. Po ok. 10 minutach zobaczycie ogromne piarżysko, po lewej stronie szlaku. Znajduje się tam również pomnik ku pamięci Mieczysława Karłowicza, porwanego przez lawinę w 1909 roku. Ostatni odcinek szlaku uwieńczony jest polodowcowym stopniem, za którym znajduje się Czarny staw Gąsienicowy. Czarny Staw jest największym jeziorem w Dolinie Gąsienicowej, jego powierzchnia to prawie 18h, a głębokość sięga 51 metrów. Nazwa pochodzi od licznie występujących w stawie sinic, które nadają mu ciemnogranatowy wręcz czarny kolor. Powrót do schroniska wiedzie tym samym szlakiem i zajmuje ok. pół godziny.

Jeden komentarz