mazury, jezioro Isąg w Pelniku
POLSKA

Mazury cud natury, atrakcje turystyczne

Mazury popularnością wśród turystów cieszą się od zawsze. Kraina Tysiąca Jezior to ogromny obszar malowniczej natury. To tutaj odbywają się liczne festiwale i regaty żeglarskie.

Mazury co warto zobaczyć?

Mazury nazywane Krainą Tysiąca Jezior w rzeczywistości posiadają aż 2600 naturalnych zbiorników wodnych. Największym mazurskim jeziorem jest polodowcowe jezioro Śniardwy, należące do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Większość mazurskich jezior powstała ok. 10 000 lat temu w trakcie ostatniego zlodowacenia bałtyckiego.

Mazury są zatem wyjątkowym miejscem w Europie i mamy wielkie szczęście, mieć je na wyciągnięcie ręki. Mazurska przyroda jest jedną z głównych atrakcji turystycznych. W lasach mazurskich żyją jelenie, sarny, borsuki, bobry, jeże, wiewiórki, zające, jenoty, dziki i łosie. W Mazurskim Parku Krajobrazowy żyją także wilki. Mazury to też dom dla tysięcy gatunków ptaków, macie tu szanse zobaczyć bociany zarówno białe, jak i czarne, kormorany, orły bieliki czy czaple siwe.

Na mazurach warto odwiedzić nazywane Mazurską Perłą Mikołajki. Miejscowość położona nad dwoma jeziorami Mikołajskim (499 ha) i Tałty (1160 ha), przyciąga tłumy turystów i jest doskonałą bazą wypadową dla żeglarzy. W sezonie turystycznym w Mikołajkach odbywają się liczne festiwale. Imprezowy sezon otwiera Festiwal Króla Sielaw. Jeżeli spędzacie urlop nad Śniardwami, koniecznie odwiedźcie Rezerwat koników polskich w Popielnie. Kilka tabunów potomków Tarpanów żyje w pobliskich lasach, inne przebywają w przestronnych zagrodach. Spływ kajakowy Krutynią to jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych i doskonała okazja na kontakt z przyrodą. Brzegi Krutyni porośnięte są liściastymi drzewami, których cień pada na tafle wody. W korycie rzeki rośnie wiele gatunków roślin wodnych.

Mazury dla żeglarzy

Mazury to bez wątpienia mekka polskiego żeglarstwa. Żeglarzy na mazury przyciągają tysiące jezior połączonych ze sobą mazurskimi kanałami. Prócz nieocenionych walorów naturalnych mazury posiadają doskonałą infrastrukturę turystyczną.

Miłośnicy żaglówek doskonale znają Giżycko – stolicę polskiego żeglarstwa miasto, w którym rozpoczyna się większość wycieczek. Jezior Niegocin, nad którym położone jest Giżycko, zajmuje powierzchnię ponad 2 tys. ha i oferuje doskonałe warunki do regat. Kanałem Giżyckim mierzącym 2130 m, dopłyniecie na ogromne jezioro Kisajno.

Na łodzi można pokonać trasę od Rucianego do Ogonek koło Węgorzewa. Jeśli wybierze się na żagle tą trasą, nie przegapcie niesamowitej Żeglarskiej Smażalni. Barka ze smażalnią ryb zacumowana jest pośrodku jeziora Szymon. Miejsce jest bardzo popularne, więc nie zwlekajcie zbyt długo, świeże ryby rozchodzą się w mgnieniu oka.

Mazury na rowerze

Mazury to też raj dla rowerzystów. Świeże powietrze, piękne krajobrazy oraz atrakcyjne szlaki zachęcają do rowerowych wojaży. Do popularnych tras rowerowych należy zaliczyć Pętlę Wojnowską, Pętlę Nidzką, Pętlę Bełdany, Pętlę Szeroki Bór, Szlak wokół jeziora Juno czy Rowerowy Szlak Herbowy.

Wakacje nad jeziorem, gdzie przenocować?

Jeśli szukacie przytulnego noclegu na mazurach, koniecznie sprawdźcie ofertę ITAKI — jest w czym wybierać, a rezerwacja noclegu zajmuje chwilę. Do moich mazurskich ulubieńców na pewno należy Pelnik. Ciche i sielskie miejsce w krainie tysiąca jezior. Małą wioskę położoną w pobliżu bardziej znanej Łukty, nad jeziorem Isąg. Od południowej strony do jeziora wpada rzeka Pasłęka. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 5 ha. Największa, zalesiona położona jest w południowej części jeziora Isąg. Część jeziora należy do rezerwatu Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce. Pelnik odkryliśmy za sprawą pięknego domu ArtHouse Pelnik, który posiada trzy sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię, malowniczy taras z widokiem na las i co najważniejsze jest przyjazny czworonożnym przyjaciołom. Przez Pelnik przebiega żółta trasa rowerowa o długości 24,5 km: Łukta – Komorowo – Pelnik – Łęguty – Gryzymy – Wynki – Łukt.

rzeka pasłęka

Przeczytaj również: wakacje w Polsce, Bug – rajem dla turysty, poczuj nadbużańską sielankę

2 komentarze

  • Karolinka

    Pięknie jest na mazurach choć zaczynają tam wkurzać te coraz gęstsze przystanie na żaglówki, wszędzie tego robi się powoli bardzo gęsto. Trudno wypoczywać jak dawniej, plaża, pływanie odpoczynek. Teraz chce się być w wodzie a tam jakaś łódka ciągle pływa czy zaraz jest przystań. Oczywiście nie wszędzie ale niestety coraz bardziej to wszystko staje zurbanizowane. Już nie jest tak całkowicie naturalnie i spokojnie jak 5 czy tym bardziej 10 lat temu.

  • RosoMak

    Nigdy jeszcze nie byłem w tamtych rejonach kraju, polska przepiękny kraj. Mamy mnóstwo tego typu cudownych miejsc jak to jezioro. Od lat zwiedzam kraj i nie potrzeba jest zagranicy gdy jest tyle uroku u nas.