szczyt Nosal
POLSKA

Szlak na Nosal – Tatry Zachodnie

Nosal – widokowy szczyt tatrzański, łatwo dostępny i cieszący się popularnością wśród turystów. Położony między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską, należy do Tatr Zachodnich.  

Kuźnice (1010 m n.p.m) – Nosalowa Przełęcz (1102 m  n.p.m.)

Szlak na Nosal rozpoczyna się w Kuźnicach na wysokości 1010 m n.p.m, w pobliżu kolejki na Kasprowy Wierch. Sam Nosal może poszczycić się wysokością 1206 m n.p.m. – nie trudno więc wyliczyć, że nie jest to imponujące wzniesienie do pokonania. Imponująca jest za to panorama tatrzańskich szczytów rozciągająca się ze szczytu Nosala oraz piękny widok na Zakopane. 

Szlak należy do łatwych, jednak jak zawsze w górach ostrożności nigdy nie za wiele. Od strony północno-zachodniej oraz zachodniej z wierzchołka opada strome urwisko, a kiedy w górach jest mokro i ślisko nietrudno o wypadek. 

Przed wejściem do Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy kupić bilet (6 zł bilet zwykły). Za kasą na rozwidleniu kierujcie się na lewo, znajduje się tam niebieski szlak  prowadzący przez Boczań na Halę Gąsienicową.  Po ok. 15 minutach stromego podejścia wiodącego przez las dotrzecie do rozwidlenia szlaków. Udając się w prawo, dotarlibyście na Halę Gąsienicową (1,35’), aby dotrzeć na Nosal, musicie podążać dalej prosto wybierając zielony szlak – od Nosalowej Przełęczy dzielić Was już będzie jedynie 15’ wspinaczki. Szlak w tym miejscu jest dobrze oznaczony, to też ciężko Wam będzie obrać złą trasę.  

Nosalowa Przełęcz (1102 m  n.p.m.) – Nosal (1206 m n.p.m.)

Spacer do Nosalowej Przełęczy jest przyjemny, bez zbytnich przewyższeń wiedzie przez las, a im wyżej tym coraz ciekawsze widoki będą Wam towarzyszyły. Z Nosalowej Przełęczy pozostaje ostatnie 15’ podejścia, tutaj góry mogą trochę dać w kość. Ostatni etap podejścia może też sprawić nieco trudności, podejście jest skaliste, kamienie wyślizgane, jest dość wąsko, a po prawej stronie znajduje się urwisko – w tym miejscu nie warto się śpieszyć.

Ze szczytu rozciąga się cudowna panorama na Sarnią Skałę,  Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch aż po Świnicę, Kościelec i dalej Orlą Perć do Krzyżnego. 

Nosal

Z Nosala możecie wrócić tą samą drogą do Kuźnic lub dla urozmaicenia wycieczki iść dalej zielonym szlakiem do Murowanicy i tam zakończyć wyprawę. 

panorama z Nosala

Przejście z Kuźnic na Nosal, odpoczynek na szczycie i dalej do Murowańca powinna Wam zająć ok. dwóch godzin. Trasę pokonałam w okresie letnim, zimą trudność szlaku znacząco się zmienia. 

Jeden komentarz