Bug – rajem dla turysty, poczuj nadbużańską sielankę
Bug – rajem dla turysty jest od dawna, kochamy go za dziewiczą naturę, wiejską sielskość i barwną historię. Tereny nadbużańskie do dziś są mało poznane przez turystów, dzięki czemu panuje tam spokój oraz błoga cisza. Bez trudu znajdziecie miejsca otoczone bujną zielenią, idealne na poranny jogging, wycieczki rowerowe czy relaks z książką w ręku.
Gdzie zatrzymać się nad Bugiem?
Zabuże to miejscowość położona na skraju województwa mazowieckiego tuż przy rzece Bug, która może być doskonałą bazą wypadową do wycieczek rowerowych po Podlasiu. W Zabużu na turystów czeka prom, którym dostaniecie się na drugi brzeg Bugu do podlaskiego Mielnika. Atrakcja kosztuje 16 zł i powstała w ramach projektu „Bug – rajem dla turysty”*.
Co zobaczyć na Podlasiu?
Mielnik to miejscowość położona w południowej części województwa podlaskiego, słynąca przede wszystkim z kopalnictwa i przetwórstwa kredy. Mielnik posiada również bogatą historię sięgającą XI wieku.
Do najciekawszych atrakcji należy zaliczyć:
- Górę Zamkową w Mielniku, ze wzniesienia (189 m n.p.m.), z której można podziwiać cudowną panoramę Bugu. Na stokach góry zachowały się fragmenty muru zamku mielnickiego, na szczycie fragmenty kaplicy z 1865 roku. U podnóża góry znajdują się natomiast ruiny kościoła, którego historia sięga XV wieku. Świątynia wielokrotnie burzona oraz odbudowywana, ostatecznie spłonęła w 1915 roku. Pozostały jedynie ruiny wpisujące się w późnogotycki styl architektoniczny. Dziś możemy podziwiać jedynie prostokątną część zakrystii, fragment gotyckiego portalu oraz budulec- kamień polny i cegły.
- Terasy zalewowe Bugu, czyli kipiące zielenią obszerne płaskie tereny, ciągnące się wzdłuż rzeki. Meandrujące koryto rzeczne otoczone łąkami, co roku gości tysiące bocianów, żurawi i kaczek. Na łąkach w pobliżu rzeki wypasane jest bydło, w okolicach Mielnika znajduje się też kilka małych stadnin koni, a w odległości 50 km słynna Stadnina Koni w Janowie Podlaskim. Dolina Bugu to też raj dla wędkarzy, ustronne i ciche miejsca sprzyjają owocnym połowom.
- Święta Góra w Grabarce to prawosławne sanktuarium, słynące z wielu uzdrowień. Świątynia oddalona jest zaledwie 12 km od Siemiatycz. Wybudowana na wzgórzu cerkiew to cel pielgrzymów z całej Polski. Sławę zyskało w 1710 roku, kiedy zgromadzeni na górze wierni zostali ocaleni przez panującą w tym czasie cholerą. Święta Góra w Garbarce otoczona jest licznymi krzyżami, znoszonymi z całego kraju. Wierni wraz z krzyżami przynoszą swoje intencje modlitewne. Przed świątynią płynie mały strumyk wodny, w którym prawosławni obmywają części ciała w celu ich uleczenia.
Kuchnia nadbużańska
Kuchnia nadbużańska ściśle nawiązuje do kuchni podlaskiej, na stołach królują potrawy na bazie ziemniaków. Tradycyjnym podlaskim daniem jest kiszka ziemniaczana oraz babka ziemniaczana. Z pewnością powinniście spróbować również podlaskich słodkości sękacza, mrowiska czy marcinka. O fantastycznych podlaskich nalewkach, chyba nie muszę wspominać. Z wycieczki do domowej kuchni warto przywieźć podlaski miód, jaja oraz wyroby mleczne, osobiście nigdzie nie spotkałam lepszych!
*„Bug – rajem dla turysty”, to projekt zrealizowany na obszarach nadbużańskich w województwie podlaskim, mazowieckim oraz lubelskim, którego celem było polepszenie małej infrastruktury umożliwiającej sprawne przemieszczanie się turystom.