cudowna plaża, Malediwy
PORADY

Jak dobrze zaplanować podróż?

Obecnie podróżować możemy jedynie palcem po mapie, na szczęście tyle wystarczy, aby zaplanować doskonałą podróż. Mam dla Was kilka porad jak zaplanować doskonałą podróż, kiedy podróżować będziemy już mogli równie swobodnie, jak w przeszłości.

1.Wybierzcie kierunek i sprawdźcie bilety

Sama często nie kupuję biletów dopasowanych do kierunku, a dobieram kierunek do aktualnej oferty biletów. Tak poleciałam na Sri Lankę oraz pojechałam na weekend do Pragi.

Innym sposobem jest ustawienie alertów cenowych, na popularnych wyszukiwarkach połączeń. Aktualnie mam kilka wymarzonych kierunków, które cały czas monitoruje, dzięki automatycznie wysyłanym powiadomieniom. Niestety takie super promocje, bardzo często w rzeczywistości wcale tanie nie są. Doskonałym przykładem jest moja przygoda z Chile, od lat marzę, aby zwiedzić ten kraj, niestety bilety do Ameryki Południowej z Polski są drogie. W zeszłym roku dostałam informację o połączeniu z Warszawy do Santiago de Chile za 2800 zł, to dobra cena na założony przeze mnie termin. Niestety, kiedy dokładnie przeczytałam ofertę, okazało się, że w cenie biletów nie ma bagażu rejestrowanego… Cóż trzy tygodnie w Chile, jedynie z bagażem podręcznym to zbyt duże wyzwanie, zwłaszcza że mam plan zwiedzić cały ten kraj od pustyni Atacama do Patagonii.

2. Sprawdźcie ceny noclegów na miejscu.

Kiedy mam już wstępnie wybrany kierunek i termin, zawsze sprawdzam ofertę noclegową oraz średnie ceny w państwie, które planuje odwiedzić. Często pojawiają się bardzo tanie bilety do miejsc, gdzie jest piekielnie drogo. Doskonałym przykładem jest piękna Islandia. Promocje na loty z Warszawy do Reykjaviku pojawiają się często, tu jednak koniecznie weźcie pod uwagę, że bilety mogą być jedyną promocją, jaka czeka Was podczas tej podróży. Ceny jedzenia, noclegów oraz biletów do popularnych atrakcji są naprawdę wysokie. Podobnie sytuacja wygląda w Norwegii, Finlandii czy Szwecji i w przypadku tych państw uważam, że bardziej opłaca się wypożyczenie kampera już w Polsce i zwiedzanie Skandynawii na czterech kółkach.

3. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w miejscu, które planujecie odwiedzić

Jeśli tak jak ja kochacie przygody, spędzenie całych wakacji na plaży lub przy hotelowym basenie zdecydowanie Wam nie wystarczy… Sama research zaczynam od zdjęć na Instagramie. Wpisuje nazwę miasta lub wyspy z dobrze znanym hasztagiem i oglądam fotki użytkowników. Nie skupiam się jedynie na zdjęciach znanych influencerów, czy zdjęciach pochodzących z kampanii reklamowych. Niestety takie fotki bardzo często są mocno zmodyfikowane przy pomocy programów do obróbki graficznej i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Balijskie „bramy niebios” są idealnym przykładem takiej instagramowej ściemy. Następnie czytam blogi podróżnicze, zależnie od kontynentu mam kilku swoich faworytów, na których nigdy się nie zawiodłam. Szczególnie lubię tych blogerów, którzy opisują rzeczywistość. Jeśli w hotelu są karaluchy, to piszą, że hotel z dobrym widokiem, ale też z karaluchami. Nie ma nic gorszego od wielkiego rozczarowania, często na drugim końcu świata.

wzgórza czekoladowe

W międzyczasie sporządzam wirtualną mapę, na której zaznaczam miejsca, które warto zobaczyć i tworzę trasę zwiedzania. Pamiętajcie jednak, że podczas poznawania nowych miejsc często pojawiają się niezapowiedziane problemy, nie warto więc planować bardzo napiętych grafików. Z części miejsc po prostu trzeba będzie zrezygnować, bo pociąg nie przyjechał, muzeum jest zamknięte lub po prostu chcemy spędzić jeden dzień w łóżku, w końcu jesteśmy na wakacjach. W tym czasie warto też pobrać aplikację z mapami offline, możliwość korzystania z nawigacji bez internetu bardzo mi się przydała na Kubie, gdzie dostęp do sieci był rzadkością.

Malecon na Kubie

4. Zaplanujcie transport na miejscu

Na początku warto dokładnie zaplanować transfer z lotniska. Często po długich lotach będziecie bardzo zmęczeni i taksówka, będzie się wydawać najlepszym wyborem, niestety to jedna z najdroższych możliwości, a większość lotnisk jest doskonale skomunikowanych z miastem. Z lotniska w Szanghaju kursuje pociąg kolei magnetycznej Maglev, który w niektórych godzinach pędzi z prędkością 430 km/h, przejażdżka nim jest dodatkową atrakcją. Jeszcze w Polsce sprawdźcie jak dostać się z lotniska do hotelu, jakie będą Wam potrzebne bilety i gdzie będziecie mogli je kupić. Zwiedzanie niektórych miast można odbyć na nogach bez potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej, są jednak i takie podróże gdzie będziecie musieli skorzystać z niejednego rodzaju transportu. Aktualnie planuję bardzo długą podróż do Nowej Zelandii, do pokonania mam ponad 5000 kilometrów. Dziś już wiem, że będę dużo jeździć wypożyczonym autem, skorzystam z przeprawy promem pomiędzy wyspą Północną a Południową, a do Auckland z Christchurch dostanę się samolotem.

5. Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo

Pamiętajcie, że podróże to nie tylko przyjemność i wypadki również mają miejsce. Niestety zazwyczaj nasze podstawowe ubezpieczenie nie pokrywa kosztów związanych z leczeniem w innych krajach, a kwoty nawet za podstawową opiekę medyczną potrafią przyprawić o zawrót głowy. Wykupcie więc potrzebne ubezpieczenia jeszcze przed wyjazdem i nie martwcie się później dodatkowymi wydatkami. Bezpieczeństwo to również szczepienia, są kraje, których nie odwiedzicie bez dodatkowej wizyty u lekarza. Nie mają sensu próby obejścia tych procedur, ponieważ państwa te dbają nie tylko o Wasze bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo swoich rodaków.

6. Dopełnijcie formalności

Po krajach Unii Europejskiej od lat przemieszczamy się jedynie z dowodem osobistym, można więc zapomnieć o paszporcie. Niestety poza granicami Unii Europejskiej, paszport jest niezbędny! Nie polecicie do Egiptu, Tunezji czy Wietnamu bez ważnego paszportu. Wiele Państw wymaga, aby Wasz paszport był ważny minimum pół roku od momentu przekroczenia granicy. Nawet jeśli planujecie tygodniowy pobyt, a Wasz dokument ważny jest jeszcze przez pięć miesięcy, nie spełniacie tego warunku. Wisa to kolejny bardzo ważny dokument, ostatnio o niej głośno, bo do przekroczenia granic USA już jej nie potrzebujecie, ale są jeszcze inne kraje, gdzie obowiązek posiadania ważnej wizy nadal istnieje. Aby zobaczyć Toronto, Sydney czy Moskwę musicie dużo wcześniej zaaplikować o ten dokument.

7. Spakujcie potrzebne rzeczy

Na koniec zostaje Wam już tylko pakowanie, sami doskonale wiecie, z czego będziecie korzystać w innym Państwie. Warto jednak sprawdzić, czy są produkty, których nie wolno wwozić do konkretnej destynacji np. jedzenie. Podczas pakowania nie zapomnijcie o wygodnych butach oraz niezbędnych lekach, jeśli takich potrzebujecie.

Korzystając z nadprogramowej ilości wolnego czasu, zaplanujcie podróż, z której będziecie się mogli cieszyć, kiedy podróżowanie znowu będzie bezpieczne.