Praga
CZECHY,  DESTYNACJE,  EUROPA,  PRAGA

Praga, co zobaczyć w weekend?

Praga to jedna z najpiękniejszych stolic w Europie oraz jedno najchętniej odwiedzanych miast przez Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ położona jest blisko granicy polsko-czeskiej, a dodatkowo przyciąga licznymi zabytkami i muzeami w przystępnych cenach. Wypad do Pragi to doskonały pomysł na weekend.

Jak dotrzeć do Pragi?

Możliwości jest kilka, z Warszawy najszybciej do Pragi dotrzecie samolotem. Połączenia często są w bardzo dobrych cenach, a lot z Warszawy do Pragi trwa nieco ponad godzinę. Do Pragi z Warszawy, czy Katowic dojedziecie również pociągiem oraz bardzo popularnym PolskimBusem w tym ostatnim przypadku bilety do Pragi możecie upolować nawet za 9 zł.

Gdzie przenocować?

Praga posiada bogatą ofertę hoteli, hosteli oraz apartamentów na wynajem. Najbardziej popularne lokalizacje w stolicy Czech to Stare Mesto oraz Mala Strana, wybór w tych rejonach jest największy, niestety średnie ceny za dobę również są najwyższe. Warto więc rozważyć bardziej oddalone od centrum lokalizacje i skorzystać z metra. W Pradze istnieją, aż trzy linie metra, dzięki którym bez trudu dojedziecie do bardziej oddalonych lokalizacji. Sama dwukrotnie nocowałam w pobliżu wzgórza Wyszehrad, położonego na prawym brzegu Wełtawy. Jedynym minusem Wyszehradu są powroty, za to każdy dzień rozpoczniecie „z górki”.

Czym poruszać się po Pradze?

Dobrym wyborem będzie metro, które tak jak pisałam wcześniej, posiada aż trzy linie i dociera do różnych części miasta. Sama w Pradze często korzystałam również z tramwajów. Odwiedzając Pragę w weekend, dobrze jest kupić kartę uprawniającą do korzystania z transportu publicznego przez 72 godziny. Za ok.310Kc (50zł) będziecie mieć nielimitowany dostęp do metra, tramwajów oraz autobusów miejskich.

Co zobaczyć w Pradze?

Do najbardziej znanych miejsc w Pradze zdecydowanie trzeba zaliczyć praskie Stare Miasto z mostem Karola, żydowską dzielnicę Josefov, barokową Małą Strane oraz Nowe Miasto z placem Wacława.

Większość turystów zwiedzanie rozpoczyna od Starego Miasta. Położone po prawej stronie rzeki Wełtawy, Stare Mesto posiada rozkład ulic oraz placów pochodzący ze średniowiecza. Naturalnie ta część Pragi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na stosunkowo niewielkim obszarze dzielnicy, położnych jest najwięcej zabytków. Poznanie wszystkich, praktycznie jest niemożliwe w trakcie jednego weekendu. Tutaj znajduje się jeden z brzegów najstarszego mostu świata. Most Karola, bo naturalnie o nim mowa, łączy Stare Mesto z Małą Straną. Pomimo iż posiada 516 m długości, w trakcie dnia jest bardzo zatłoczony.

most Karola

Na Starym Mieście zobaczycie równie piękny praski ratusz pochodzący z XIV wieku. Na wieży ratusza w 1410 roku został wbudowany niezwykły zegar astronomiczny Orloj. Legenda głosi, że Orloj jest dziełem mistrza Hanusza, który po wykonaniu zegara celowo został oślepiony, aby nie stworzył drugiego tak pięknego egzemplarza.

Na Starówce nie przegapicie też kościoła NMP przed Tynem, położonego na samym końcu rynku we wschodniej części dzielnicy. Gotycka świątynia pochodzi 1365 roku, posiada dwie wieże, które różnią się nieco kształtem i wysokością, przez co zostały nazwane Adamem i Ewą.

Mala Strana, czyli mniejsze miasto to praska dzielnica leżąca po drugiej stronie mostu Karola. Centralnym punktem Małej Strany jest rynek Małostrański, na którym znajduję się potężny barokowy kościół św. Mikołaja z 1735 roku. Kościelna kopuła jest idealnym punktem widokowym na zabytkowe dzielnice Pragi. W tej części Pragi spotkacie również słynną ścianę Johna Lennona, od lat 80. pokrytą graffiti związanym z muzykiem.

Josefov to dawna żydowska dzielnica Pragi położona na prawym brzegu Wełtawy, jest jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. Będąc tu, warto zobaczyć pochodząca z XIII wieku Synagogę Staronową.

czerwone dachy w Pradze

Nove Mesto to praska dzielnica położona na południe i wschód od Starówki zostało, założone w 1348 roku jako miasto łączące Wyszehrad ze Starym Miastem oraz Hradczanami. Jest mniej popularne wśród turystów, gdyż dzielnica jest centrum praskiego handlu. Do głównych atrakcji Nowego Miasta z pewnością należy zaliczyć Plac Wacława, miejsce wybuchu aksamitnej rewolucji. Plac posiada piękną secesyjną zabudowę oraz Czeskie Muzeum Narodowe.

Zamek w Hradczanach jest dawną siedzibą królów czeskich. Położony w centrum Pragi, nad rzeką Wełtawą, zamek praski założony został w IX wieku. W 1303 Zamek na Hradczanach został zniszczony przez pożar, został odbudowany za panowania dynastii Luksemburgów. Od 1918 zamek praski jest siedzibą czeskiego prezydenta. W kompleksie zamkowym położona jest słynna Złota Uliczka, która najprawdopodobniej była siedzibą miejscowych złotników.

Przeczytaj również: Oglądanie wielorybów u wybrzeży Reykjaviku

3 komentarze