manhattan z pokładu
AMERYKA PÓŁNOCNA,  DESTYNACJE,  NOWY JORK,  STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI

Dolny Manhattan — przewodnik po Nowym Jorku część druga

Przewodnik po Dolnym Manhattanie – zacznij od Wall Street

Oglądając Leonardo DiCaprio jako wilka z Wall Street, można by pomyśleć, że to najbardziej rozrywkowa część Nowego Jorku. Wall Street od lat jest największym skupiskiem biznesowym. To tutaj zadomowiła się na stałe Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych i wiele innych biznesowych punktów.

Spokojnie nie musisz być jednak maklerem lub bankierem, by poczuć zapach dolarów unoszących się w powietrzu czy złapać sławnego już byka za… rogi 🙂

Wall Street to ciekawe miejsce na spacer po Nowym Jorku, piękna architektura i trochę wolniejsze tempo od tego na Time Square.

W okolicy znajduję się również 1 World Trade Center, czyli drapacz chmur wybudowany na miejscu bliźniaczych wież World Trade Center. Światowe centrum handlu mimo okrutnego zamachu z 11 września podniosło się ze zgliszczy i dzielnie zastępuje poprzedniczki. Wyjątkowe miejsce refleksji dla ludzi, które stara się żyć dalej.

Brooklyn Bridge – odwiedź Brooklyn

Idąc w górę Manhattanu, kolejnym punktem naszej wycieczki stał się słynny Brooklyn Bridge. Most łączący Manhattan z Brooklynem mierzący prawie dwa kilometry długości, jest najstarszym mostem wiszącym na świecie i idealnym miejscem do podziwiania panoramy Manhattanu.

Chinatown – chińskie miasteczko w Nowym Jorku

Jeszcze wyżej położone jest małe miasto w mieście. Jeśli nigdy nie byliście w Chinach, Chinatown będzie fantastyczną nowojorską namiastką tego państwa.

Chinatown na Manhattanie to najstarsze chińskie miasto w zachodniej części świata. Obszar Chinatown zajmuje jedynie dwie mile kwadratowe Manhattanu, a szacuje się, że mieszka tu ponad 100 000 ludzi. W dzień to niezwykle tłoczna część Nowego Jorku, nic w tym dziwnego, znaleźliśmy tu ogromne targi z owocami, warzywami, rybami i przyprawami. To prawdziwy raj kulinarny, odwiedzany nie tylko przez turystów, ale też rodowitych Nowojorczyków. Na Chinatown można zjeść nie tylko dobrze, ale i tanio.

targ Chinatown

Little Italy

Z Chinatown sąsiaduje również europejska dzielnica — Little Italy, czyli małe Włochy. Tak, jeśli zmęczył Was już nowojorski pęd lub chiński gwar pora na popołudniową sjestę u Włocha. Kawa i tiramisu na deser, a może pizza nie ma problemu – obiecuje, że zjecie tu jak we Włoszech.

Little Italy zawdzięcza swoją nazwę setkom tysięcy włoskich imigrantów, którzy przybyli do Ameryki już w XIX wieku. Włosi byli jedną z największych mniejszości narodowych w Nowym Jorku nic więc dziwnego, że stworzyli przestrzeń, w której czuli się jak w domu. We wrześniu ta część Nowego Jorku obchodzi święto San Gennaro, na ulicach zobaczycie głośne parady oraz usłyszycie muzykę na żywo.

lasagne littele Italy
Little Italy

Przeczytaj również: Jak zorganizować Rejs do Statuy Wolności

Kolejną dzielnicą, którą warto zobaczyć w tej części Manhattanu, jest SOHO. Kiedyś jedna z biedniejszych dzielnic przemysłowych, w latach 60. została zaadaptowana przez artystów. Puste fabryki stały się miejscem awangardowych wystaw, niedługo później w latach 70. do SOHO przybyli również muzycy jazzowi. W ten sposób nowojorskie SOHO przykuwało coraz większą uwagę i zyskało renomę artystycznej dzielnicy. Dziś jest miejscem przyciągającym artystów i turystów z całego świata. My wybraliśmy SOHO jako naszą bazą wypadową na Dolny Manhattan.

2 komentarze