Złąty Krąg w Islandii
DESTYNACJE,  EUROPA,  ISLANDIA

Co zobaczyć na Islandii? Złoty Krąg

Jedną z najbardziej znanych tras turystycznych na Islandii jest Złoty Krąg. Trasa położona jest w południowo-zachodniej części wyspy i obejmuje główne atrakcje zlokalizowane w tym obszarze. Dodatkowym atutem jest czas potrzebny do zrealizowania tego wyjazdu – wystarczy jeden dzień, a dokładnie osiem, dziewięć godzin na podróż z Reykjaviku i z powrotem. Jeśli tak jak my planujecie spędzić tylko kilka dni w stolicy Islandii to doskonały pomysł na jednodniową przygodę! Jeśli będziecie zwiedzać wyspę na własną rękę Złoty Krąg, zapewne również znajdzie się na Waszej liście. Na tzw. Złoty Krąg składają się trzy wyjątkowe miejsca znane na całym świecie: Park Thingvellir, obszar geotermalny Geysir i wodospad Gullfoss.

Park Thingvellir, Eurazja czy Ameryka Północna?

Park Thingvellir w Islandii

Większość turystów zwiedzanie rozpoczyna od Parku Thingvellir, położonego 45 minut od stolicy Islandii, Reykjaviku. To jedyne islandzkie miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoją popularność zawdzięcza głównie położeniu, Park zlokalizowany jest pomiędzy płytami tektonicznymi Ameryki Północnej oraz Eurazji. Pęknięcie między kontynentami, głównie ukryte pod wodami Atlantyku, w tym miejscu tworzy niesamowity wąwóz Almannagja, po którym będziecie mogli spacerować. Tak wiem, brzmi to nieco strasznie, ale wygląda cudownie, fani Gry o Tron zapewne rozpoznają tu fragment drogi do Orlego Gniazda. Dodam, że Park Thingvellir to jedynie miejsce na Ziemi, gdzie pęknięcie jest tak doskonale widoczne. Pomiędzy płytami znajduje się kieszeń magmowa, która od milionów lat wypełnia szczelinę pomiędzy Ameryką Północną a Europą. Procesowi rozdzielania się płyt tektonicznych, Islandia zawdzięcza swoją fascynującą aktywność wulkaniczną. Sam Park Thingvellir otoczony jest wieloma wulkanami, jednak na jego obszarze nie odnotowano żadnej erupcji od ponad 2000 lat. Nadal występują tu trzęsienia ziemi, a odległość między płytami zwiększa się o 2,5 cm każdego roku. W parku znajduję się również największy, naturalny zbiornik wodny Islandii-jezioro Thingvallavatn, zasilane przez wodę pochodzącą z topniejącego lodowca Langjokull. Woda w jeziorze, dzięki filtrującym właściwościom skał magmowych, jest tak czysta, że można ją pić bezpośrednio po pobraniu, nie posiada żadnych osadów. Amatorów nurkowania przyciąga krystaliczność wody w tym obszarze oraz doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Szczelina Silfra uznana jest za jedno z dziesięciu najlepszych miejsc do nurkowania na świecie i choć temperatura wody ok.2’C, może odstraszać, chętnych nie brakuje.

jezioro thingvallavatn
wąwóz Almannagja

Wyjątkowa lokalizacja i fascynująca geologia to nie wszystko. Miejsce odegrało również ważną rolę w historii społeczeństwa Islandii. W 930 r. pierwsi mieszkańcy Islandii postanowili zorganizować obrady parlamentu „Nowej Ziemi”, w celu rozwiązania narastających konfliktów. Na miejsce spotkania wybrali właśnie charakterystyczne pęknięcie w ziemi.

Obszar geotermalny Geysir

Kolejnym przystankiem na trasie Złotego Kręgu jest obszar geotermalny, położony w dolinie Haukadalur. Jest to obszar o wysokiej aktywności wulkanicznej, na trasie między Parkiem Thingvellir, a Geysir znajduje się wiele szczelin i kominów, z których wydobywa się para. Obszar ten składa się wielu gorących źródeł oraz dwóch gejzerów. Geysir to pierwszy udokumentowany gejzer w Europie, aktualnie znajduje się w fazie uśpienia. Zdarzają mu się erupcje wody, ale są to zjawiska rzadkie i nie do przewidzenia. ”Uśpienie” Geysira wywołane jest aktywnością tektoniczną, uważa się bowiem iż ten gejzer budzi się wraz z trzęsieniem ziemi na tym obszarze, a następnie powoli zamiera. Szacuje się, że proces ten trwa od 10000 lat, a ostatnią aktywność Geysir odnotowano w 1916 roku. Nie martwcie się brakiem aktywności staruszka, ponieważ tuż obok znajduje się gejzer Strokkur. Jest wyjątkowo aktywny i wyrzuca strumienie wody co ok. 10 minut na wysokość od 20 do 40 metrów.

gejzer Strokkur
obszar geotermalny Geysir na Islandii

Wodospad Gullfoss

Ostatnim przystankiem Złotego Kręgu jest potężny wodospad Gullfoss zasilany wodami topniejącego lodowca Langjökull. Usytuowany jest w prastarej dolinie, woda płynąca rzeką Hvíta z impetem spada z wysokości 32 metrów. Wodospad Gullfoss słynie również z licznie pojawiających się tęczy, ponieważ ogrom cząsteczek wody odbija się od dna i unosi w powietrzu.

wodospad Gullfoss, złoty krąg

Gullfoss ma też ciekawą historię na początku XX wieku, zagraniczni inwestorzy wraz z właścicielem Tómasem Tómassonem chcieli przekształcić wodospad w elektrownię wodną. Wyraźny sprzeciw tej idei wyraziła córka Tómassona, która wraz z adwokatem Sveinn Björnsson, później pierwszym prezydentem Islandii walczyła o Gullfossa. Inwestorzy wycofali się na skutek braku odpowiedniej ilości funduszy, ale Sigríður stała się ikoniczną postacią Islandii, walczącą o naturę.

wodospad Gullfoss na Islandii
flaga Islandii

Przeczytaj Majorka, przewodnik po wyspie

Możliwość komentowania Co zobaczyć na Islandii? Złoty Krąg została wyłączona