Bacówka w Dolinie Kościeliska
POLSKA

Dolina Kościeliska – Tatry

Wśród tatrzańskich dolin nie sposób nie wymienić Doliny Kościeliska. Należąca do tatrzańskiego Parku Narodowego Dolina Kościeliska cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest doskonałym miejscem spacerowym o każdej porze roku. Dolina Kościeliska to jaskinie dla osób o różnym stopniu zaawansowania, Wąwóz Kraków, a także początek szlaku do Smreczyńskiego Stawu. W górnej części doliny znajduje się schronisko Ornak z doskonałą kuchnią, a także miejscami noclegowymi.

Dolina Kościeliska — atrakcje turystyczne

Nazwa doliny pochodzi od kościółka miejscowych robotników, trudniących się wydobyciem rud metali. Sama Dolina Kościeliska posiada bogatą historię, m.in. była częścią szlaku kupieckiego biegnącego przez Tatry.

Wejście do doliny znajduje się w Kirach, gdzie można dojechać busem z Zakopanego (5 zł) lub własnym autem, gdyż w pobliżu wejścia znajduje się parking. Dolina znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, zwiedzanie jej musi zostać poprzedzone zakupem biletu (6 zł – bilet normalny).

Dolina Kościeliska tworzy dziewięciokilometrowy wąwóz skalny posiadający trzy znaczne zwężenia, nazywane bramami — Niżnia (Brama Kantaka), Pośrednia (Brama Kraszewskiego) i Wyżnia Kościeliska Brama (Brama Raptawicka). Dnem doliny płynie Kościeliski Potok i to za jego sprawą Niemcy podczas II Wojny Światowej planowali wybudowanie zapory spiętrzającej wodę potoku w bramie Niżnej.

Brama Niżna, Brama Kantaka

Za Bramą Kantaka rozpoczyna się polana Wyżnia Kira Miętusia, na której wypasane są owce. W bacówce można kupić oscypki, a po południu zobaczyć proces dojenia owiec. Z polany wychodzą szlaki na Ciemniak, Czerwone Wierchy (szlak czerwony) i Ścieżka nad Reglami na Przysłop Miętusi (szlak czarny). Ścieżka nad Reglami to też początek trasy do Doliny Lejowej oraz Chochołowskiej.

Wyżej położona jest Cudakowa Polana, na której również odbywa się kultowy wypas owiec, a za Cudakową Polana znajduję się polana Stare Kościeliska. Na polanie stoi Kapliczka zbójnicka, która według legendy została ufundowana przez zbójników. „Ave Marya” oraz dwa skrzyżowane młotki, nawiązujące do górnictwa znajdują się na kapliczce. W tym miejscu w latach 1783-1841 funkcjonowała huta miedzi, a później żelaza.

Powyżej polany odchodzą szlaki do Jaskini Mroźnej (czarny szlak) oraz Polany na Stołach (niebieski szlak).

Brama Pośrednia, Brama Kraszewskiego

Powyżej polany Stare Kościelisko znajduje się Pośrednia Brama nazywana też Bramą Kraszewskiego. Pisarz Dolinę Kościelisko odwiedził w 1866r, stąd pochodzi nazwa drugiej bramy. W Pośredniej Bramie od 1897 roku znajduje się figura św. Katarzyny. Z Polany Pisanej rozciąga się widok na Turnię Raptowicką (znajdują się w niej jaskinie Mylna, Raptowicka, Obłazkowa), Turnię Zbójnicką, Zdziary Pisaniarskie, Ratusz, Saturn, Organy, Stoły i Kominiarski Wierch. Powyżej Hali Pisanej rozpoczyna się żółty szlak prowadzący do słynnego Wąwozu Kraków i jaskini Smocza Jama.

Brama Wyżnia, Brama Raptawicka

Za mostem na Kościeliskim Potoku rozpoczyna się ostatnie zwężenie, najwyżej położonej z bram – Bramy Wyżniej. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wyjątkową Skałę Pisaną znajdującą się w gardzieli potoku Kościeliskiego. To kilkunastometrowa, pionowa skała wapienna, na której podpisy składali turyści (m.in. malarza Henryka Siemiradzkiego). Skałę można oglądać z mostu, u jej podnóża widoczne są wypływy krasowe.

Powyżej Skały Pisanej rozpoczyna się czarny szlak do Jaskini Raptawieckiej oraz czerwony do Jaskini Obłazkowej i Mylnej. Powyżej Tomanowego Potoku znajdują się kolejne szlaki – zielony prowadzący pod Tomanową Przełęcz oraz czarny, którym dotrzecie nad Smreczyński Staw.

Przemierzając Dolinę Kościeliska dalej, dotrzecie do Schroniska Górskiego PTTK na Hali Ornak. Wybudowane w latach 1947-48 schronisko cieszy się popularnością przez cały rok. Ze schroniska rozciąga się widok na Kominiarski Wierch, Błyszcz oraz Bystrą. Schronisko jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie Tatr Zachodnich, nocleg w schronisku może znacząco skrócić wycieczkę na Starorobociański Wierch przez Ornak. Powyżej schroniska prowadzi żółty szlak na Iwaniacką Przełęcz (1459m). Hala Ornak w przeszłości była wypasana, jej nazwa pochodzi od orła (w gwarze podhalańskiej oreł).

Jeden komentarz

  • Szczecin

    Zdecydowanie najpiękniejsze miejsce w tych górach. Przygotowuję się teraz na wyprawę do tej doliny i fotografie zachwycą. Tylko czy jest jakaś zasada, w sensie kiedy można spodziewać się mniej turystów. Z reguły po 11 to już na szlaku gęsto prawie wszędzie gdzie nie byłem latem.