Katedra Duamo w Mediolanie, spędź weekend we Włoszech
MEDIOLAN

Mediolan na weekend

Mediolan kojarzy nam się jako światowa stolica mody lub miasto fantastycznych klubów piłkarskich. To jednak nie wszystko! Stolica Lombardii to także perła architektoniczna na mapie Włoch i wielka część europejskiej historii.

Co zobaczyć w Mediolanie?

Bez wątpienia najbardziej znaną budowlą w Mediolanie jest pochodząca z XIV wieku katedra Duomo. Katedra jest jednym z największych kościołów na świecie oraz bezsprzecznie jednym z najpiękniejszych. Bogato zdobiona fasada, strzelistość i przestronność wnętrz wprawiają w zachwyt turystów. Budynek zachwyca nie tylko z zewnątrz, warto ustawić się w kolejce i dokładnie zwiedzić wnętrze katedry zaprojektowane w stylu gotyckim. Co więcej, możliwy jest wjazd na sam dach katedry i podziwianie pięknej panoramy Mediolanu. Na placu Duomo, tuż obok katedry znajduje się Galeria Wiktora Emanuela II to najstarsza i zarazem najbardziej luksusowa galeria handlowa w Mediolanie. Znajdziecie w niej sklepy włoskich projektantów mody oraz wyjątkowy siedmiogwiazdkowy hotel Town House Galeria. Gmach galerii to prawdziwe architektoniczne dzieło sztuki. Struktura galerii bazuje na konstrukcji krzyżowej, pośrodku której będziecie podziwiać szklaną kopułę. Galeria Wiktora Emanuela II to też jedna z najstarszych galerii handlowych na świecie. Z Placu Katedralnego możecie udać się ulicami Via dei Mercanti oraz Via Dante w kierunku Zamku Sforzów. Zamek powstał w okresie renesansu i od początku pełnił funkcję obronną. W zamkowym muzeum zobaczycie ostatnie dzieło Michała Anioła, Pieta Rondanini oraz liczne freski Leonarda da Vinci.
Mediolan obfituje w przepiękne kościoły wybudowane w okresie renesansu, najchętniej odwiedzanym przez turystów jest Kościół Santa Maria delle Grazie. Sam w sobie jest renesansową perłą, a jego największą atrakcją jest oczywiście “Ostatnia wieczerza” autorstwa Leonarda da Vinci

Jak dotrzeć do Mediolanu?

Z Polski najłatwiej wybrać bezpośredni lot do Mediolanu. Jest to wygodne, szybkie (lot trwa zaledwie dwie godziny) oraz często bardzo tanie rozwiązanie. Bilety na weekend w Mediolanie możecie upolować w bardzo dobrej cenie, poniżej 100zł.
Głównym lotniskiem w Mediolanie jest Malpensa. Malpensa jest też drugim pod względem wielkości lotniskiem we Włoszech, które rocznie obsługuje 21 milionów pasażerów. Co prawda znajduje się ono aż 48 km od centrum Mediolanu, dojazd nie będzie stanowił dla Was problemu, ponieważ możecie skorzystać z pociągu Malpensa Express. Pociągiem dojedziecie do takich stacji jak Stazione Centrale, Porta Garibaldi i Cadorna. Na lotnisku znajdziecie również wiele wypożyczalni samochodów, jeśli planujecie dłuższą podróż.

Gdzie jest Mediolan i czy jest tam ciepło?

Mediolan położony jest w Lombardii, czyli północnej części Włoch, z tego powodu warunki atmosferyczne są tam bardzo zbliżone do tych panujących w Polsce. Zimą bywa mroźnie, a jesienią możecie spodziewać się częstych opadów deszczu. Mediolan może być idealną bazą wypadową do pozostałych części kraju. My z Mediolanu pojechaliśmy do Vigo di Fassa, czyli miasteczka położonego we Włoskich Dolomitach. Mnóstwo osób podróżuje w okolice Bergamo nad popularne jezioro Como. Zaskoczeniem może być bliskość Wenecji, do której z Mediolanu będziecie jechać trochę ponad trzy godziny, odległość to 270 km.

Zakupy w Mediolanie

Będąc w Mediolanie pamiętajcie o zakupach. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc po galerii Wiktora Emanuela jest Corso Vittorio Emanuele. Pasaż poświęcony modzie, na którym znajdziecie liczne ekskluzywne butiki i sklepy większości europejskich sieciówek.

Dowiedz się, za co pokochałam Paryż oraz co warto zobaczyć w Amsterdamie .

3 komentarze