wieża Eiffla w Paryżu
EUROPA,  FRANCJA,  PARYŻ

Za co pokochałam Paryż?

Paryż, nazywany jest miastem zakochanych, ale zakochać się w nim samym nie jest trudno. Miasto obdarzone wyjątkową architekturą, różnorodną kulturą oraz wykwintną kuchnią, każdego roku odwiedzane przez setki tysięcy turystów.

Nicea co warto zobaczyć podczas wakacji

Miłość do paryskiej architektury — co warto zobaczyć w Paryżu

Naturalnie pierwszym symbolem, najsilniej kojarzonym z Paryżem jest wieża Eiffla. Zaprojektowana i zbudowana specjalnie na odbywającą się w Paryżu Wystawę Światową w 1889 roku. Wznosi się na wysokość 320 metrów. Cechy charakterystyczne to kształt oraz ażurowa konstrukcja budowli. Na wyższe piętra wieży Eiffla można wjechać windą, by móc podziwiać spektakularną panoramę Paryża. Stalową Damę rocznie odwiedza 6 milionów osób! Nieopodal wieży Eiffla rozciągają się Pola Marsowe. To tutaj w blasku księżyca będziecie mogli wypić, prawdziwe francuskie wino na łonie natury. Wieczorami roi się tam od spragnionych relaksu turystów.

Kolejnym bardzo dobrze znanym paryskim symbolem jest wzniesiony na polecenie Napoleona Łuk Triumfalny. Budowla ma 49 metrów wysokości oraz 45 szerokości, jest również doskonałym miejscem do podziwiania panoramy Paryża, do punktu widokowego można wjechać windą.

Pochodząca z XIV wieku katedra Notre Dame to jeden z najcenniejszych zabytków światowego dziedzictwa kultury. Katedra wybudowana w stylu gotyckim zachwyca średniowiecznym pięknem. Wnętrze katedry mieściło wiele dzieł sztuki oraz napoleońskich relikwii, niestety po pożarze w 2019 roku katedra Marii Panny nadal pozostaje w remoncie. Szczęśliwie udało nam się ją odwiedzić przed tym przykrym wydarzeniem.

Nieco młodszą bazylikę Sacre Coeur, której budowę zakończono w 1914 roku, odwiedzicie w dzielnicy Montmartre. Piękna budowla w kształcie kopuły wzniesiona została na wapiennym szczycie jako dar mieszkańców Paryża w podziękowaniu za zakończenie Komuny Paryskiej. Aby dotrzeć do Sacre Coeur, musicie pokonać całkiem długą drogę prowadzącą na szczyt. Piękno budynku z pewnością zrekompensuje Wam trudy wspinaczki po paryskich schodkach, po drodze polecam krótką przerwę na obiad w jednej z restauracji-serwują tam pyszne jedzenie.

Wiśnią na paryskim torcie będzie dla Was na pewno Luwr, czyli niezwykły pałac królewski. Jego budowa rozpoczęła się w XII wieku. Dziś jest jednym z najbardziej znanych muzeów na świecie, gromadzącym największe dzieła sztuki. Wejście do muzeum ma kształt charakterystycznej szklanej piramidy, w środku będziecie mogli podziwiać dzieła takie jak Nike z Samotraki, Mona Lise Leonardo da Vinci, Kodeks Hammurabiego, Wenus z Milo.

Przeczytaj jak zaplanować weekend w Mediolanie

Miłość do paryskiej kultury — Moulin Rouge, czyli paryski taniec

Słynny Czerwony Młyn zlokalizowany jest przy 82 Boulevard de Clichy w dzielnicy Czerwonych Latarni, niedaleko romantycznego Montmartre. Od 1889 roku każdego dnia o 19, 21 oraz 23 w Moulin Rouge odgrywane są spektakle. Podczas występu zawsze zobaczycie 60 pań oraz 20 panów tańczących kankana. Moulin Rouge gości tancerzy i gwiazdy z całego świata. W 1981 roku zorganizowany został specjalny wieczór zamknięty dla samej królowej Elżbiety II. Obecny budynek jest repliką oryginału, który spłonął w 1915 roku. Jednocześnie pomieści on 900 widzów.

Miłość do paryskiego jedzenia — co warto zjeść w Paryżu

Na paryskich ulicach, aż roi się od małych knajpek, barów i wykwintnych restauracji. Paryski dzień najlepiej rozpocząć od croissanta w towarzystwie dobrej, mocnej kawy. Francuzi nie objadają się na śniadaniach i raczej nie ma co oczekiwać gorącej jajecznicy. Moje serce skradły francuskie tosty, które często odtwarzam w domu. Słodkie ciasto paryskiej bułki, nasączone kakao i opieczone w jajku, jest moim śniadaniowym numerem jeden. Prócz śniadaniowych słodkości w Paryżu koniecznie spróbujcie zupy cebulowej, nigdzie na świecie nie jadłam tak pysznej i tak idealnie podanej. Aromatyczna, rozgrzewająca zupa ukryta jest pod grzankami oraz grubą warstwą zapieczonego sera. Wśród moich ulubionych francuskich dań nie może zabraknąć Wołowiny po burgundzku, muli przyrządzanych na różne sposoby, ostryg, sałatki z kozim serem.

Francuzi słyną również z bajecznie smacznych deserów: crepes, czyli naleśników z ultra cienkim ciastem, kremu brulee oraz czekoladowego fondant.

Co warto zobaczyć na Key West?

Możliwość komentowania Za co pokochałam Paryż? została wyłączona