Nicea, Lazurowe Wybrzeże
DESTYNACJE,  FRANCJA

Nicea – co warto zobaczyć podczas wakacji?

Francuskie Lazurowe Wybrzeże to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w Europie.
Côte d’Azur położone jest nad Morzem Śródziemnym w południowo-wschodniej Francji, ciągnie się od granicy z Włochami niemalże do Marsylii. Lazurowa, morska woda, wysokie temperatury, piękne plaże oraz francuska kuchnia zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.
Stolicą francuskiej Riwiery jest Nicea – miasto z niezwykłą historią, jest najczęściej wybierane przez odwiedzających Lazurowe Wybrzeże.

Nicea – zabytki, atrakcje turystyczne

Stare Miasto w Nicei

Stare Miasto w Nicei tworzą rzędy malowniczych kamienic, w których znajdziecie setki restauracji i sklepików. Na południu graniczy z Promenadą Anglików, a na północy z Promenadą Paillon.
Na głównej ulicy, historycznej Nicei – Saint-Francois de Paule znajduje się zabytkowy kościół św. Franciszka z Paoli, w pobliżu kościoła zobaczycie słynną wytwórnię czekoladek Patisserie Henri Auer oraz gmach Opery Nicejskiej. Na Cours Saleya w Starym Mieście znajdują się stragany z żywnością, kwiatami, pamiątkami oraz ogródki restauracyjne. Tu również stoi zabytkowy Pałac Książąt Sabaudii. Stare Miasto w Nicei to idealne miejsce na długi spacer, czy obiad w wyjątkowym klimacie.
Na końcu Starego Miasta znajduje Wzgórze Zamkowe, w przeszłości znajdowała się tam siedziba władców. W 1706 roku twierdza została zniszczona przez króla Francji Ludwika XIV. Obecnie wzgórze stanowi doskonały punkt widokowy Nicei, na który możecie dotrzeć schodami lub bezpłatną windą.

Plac Massena

Plac z charakterystycznymi siedmioma postaciami umieszczonymi na wysokich kolumnach oraz wielką szachownicą to główny plac w Nicei. Instalacja nosząca nazwę “Rozmowy w Nicei” nawiązuje do siedmiu kontynentów świata, przyciąga tłumy turystów nocą. Na Placu Massena znajduje się Fontanna Słońca, składająca się z rzeźb symbolizujących planety: Merkury, Wenus, Saturn, Mars i Ziemię. Ogromny, biały posąg w fontannie to postać Apolla będącego słońcem tego układu. Fontanna Słońca została zaprojektowana przez francuskiego rzeźbiarza Alfreda Janniot. Plac Massena ciężko przeoczyć, prowadzi do niego jedna z głównych ulic handlowych oraz trasa z Dworca Głównego – Avenue Jean Médecin. Przez plac przejeżdża także tramwaj T1, szyny przecinające szachownice od razu wskazują, gdzie jesteśmy.
Plac Massena jest miejscem wielu lokalnych imprez takich jak Karnawał w Nicei. My Plac Massena odwiedziliśmy podczas podróży do nicejskiego portu Lympia.

Port Lympia

Nicejski, Stary Port sięga historią do XVIII wieku. Jest doskonale skomunikowany z pozostałą częścią miasta, dojedziecie tu miejskimi tramwajami T1 oraz T2. Port Lympia (Stary Port w Nicei) położony pod Wzgórzem Zamkowym oferuje odwiedzającym malownicze widoki. Wzdłuż portu znajdziecie też liczne restauracje z doskonałymi owocami morza. W porcie cumują łodzie rybaków, wycieczkowce (z portu możecie popłynąć do Saint-Tropez) oraz ekskluzywne jachty. Idąc promenadą dalej dotrzecie do wyjątkowej restauracji Le Bar à Champagne by La Réserve de Nice, znajdującej się na wystającym z wody klifie.

Promenada Anglików

Promenada zawdzięcza swoją nazwę turystom z Anglii, którzy licznie odwiedzali Lazurowe Wybrzeże już w XVIII wieku. Mieszkańcy Nicei, aby umilić wypoczynek zagranicznych gości, wznieśli siedmiokilometrową trasę biegnącą wzdłuż Morza Śródziemnego. Dziś Promenada Anglików to najchętniej odwiedzana część miasta, tętniąca życiem o każdej porze dnia i nocy. Spacerując promenadą, nie sposób przegapić jeden z najbardziej znanych hoteli świata- Le Negresco oraz pomnik Neuf Lignes Obliques upamiętniający 150 rocznicę przyłączenia Nicei do Francji autorstwa Veneta.
Promenada Anglików stała się też miejscem narodowego dramatu, kiedy w lipcu 2016 zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum spacerujących osób. W wyniku zamachu zginęło 87 osób, a ponad 200 zostało rannych.

Hotel Le Negresco

hotel został otwarty w 1913 roku przez Henry’ego Negresco. Od początku cieszył się sławą i uznaniem wśród najzamożniejszych gości Nicei. Z okien hotelowych pokoi rozciąga się widok na zatokę Aniołów. Podczas I Wojny Światowej Hotel Negresco został przekształcony w tymczasowy szpital przeznaczony dla rannych żołnierzy. Niestety po śmierci Negresco w 1920 roku, niedofinansowany budynek stopniowo tracił popularność. Przełomowy okazał się zakup budynku przez rodzinę Augier w 1957 roku. Jeanne Augier odnowiła hotelowe pokoje i przywróciła miejscu dawny blask. Dziś hotel Negresco to jeden z najbardziej prestiżowych budynków w Europie.

Dworzec Kolejowy w Nicei – Gare de Nice-Ville

Budynek dworca kolejowego Gare Nice-Ville pochodzi z XIX wieku i jest atrakcją sam w sobie. Z dworca co kilkanaście minut odjeżdżają pociągi do Monako oraz Cannes. Bilety można kupić w automatach przed wejściem na perony. Nicea jest również doskonale skomunikowana z pozostałymi regionami Francji.

Jedzenie w Nicei

W nicejskiej kuchni zakochaliśmy się po uszy już pierwszego dnia naszych wakacji. Nie było ciężko, ponieważ kochamy ryby i owoce morza, a na Lazurowym Wybrzeżu wybór i jakość produktów to prawdziwe szaleństwo. Śniadania jadaliśmy na balkonie naszego bajecznego mieszkania. Doskonałe owoce, warzywa, wędliny i francuskie pieczywo kupowaliśmy na targach i w lokalnych sklepikach. Na obiad zapuszczaliśmy się w różne części miasta – Port Lympia, Stare Miasto oraz Promenada Anglików. Zawsze trafialiśmy na doskonałe mule, tatar z łososia i grillowane ryby. Będąc w Nicei, warto też spróbować regionalnych potraw. Socca to naleśnik na bazie mąki z ciecierzycy, oliwy i soli. Znajdziecie go na targach, a doskonale smakują z oliwkami. Petit Farcis to faszerowane warzywa z pieca, smakują i wyglądają fantastycznie. Nie powinniście też przegapić popularnej na całym świecie sałatki nicejskiej.

Plaże w Nicei

Nicejskie plaże ciągną się wzdłuż Promenady Anglików oraz Quai des Etats-Unis. Jest w czym wybierać, ponieważ jest ich ponad 20. Niestety duża część to płatne plaże, na których zapłacić trzeba za leżak, ręcznik, a nawet miejsce w pobliżu morza. Na plażach publicznych jest dość gwarno i tłoczno, ale prawdziwą bolączką zażywających słońca turystów są kamienie. Plaże w Nicei są kamieniste, kamienie szczęśliwe są okrągłe i nie posiadają ostrych krawędzi, ale dreptanie po ich po dłuższym czasie może nieźle poobijać stopy. Przez plażowaniem zaleca się więc zaopatrzenie w specjalne buciki.

Muzea w Nicei

Miejskie muzea będziecie mogli odwiedzać na podstawie jednego biletu Pass Musees de Nice. Bilet umożliwia zwiedzanie nicejskich muzeów przez 24 godziny lub 7 dni w zależności, na który wariant się zdecydujecie.
Jednym z najbardziej popularnych nicejskich muzeów jest Muzeum Marca Chagalla, które w 1973 otworzył sam artysta. W muzeum znajdują się jedynie dzieła Chagalla, a ich tematyką jest religia. Budynek otacza śródziemnomorski ogród z malutką kawiarnią. Muzeum znajduje się na Avenue Docteur Ménard 36, gdzie z Alsace Lorraine dotarliśmy pieszo.
Kolejnym wartym zobaczenia muzeum jest Muzeum Sztuk Pięknych im. Julesa Chéreta, w którego murach będziecie mogli podziwiać malarstwo impresjonistyczne oraz postimpresjoniczne, ceramikę i rzeźby. Do Muzeum Sztuk Pięknych dojeżdża tramwaj T2 (Centre Universitaire). Muzeum Massena znajduje się w zabytkowej Villi Massena w pobliżu hotelu Negresco. W tym muzeum prezentowane są pamiątki po Napoleonie Bonaparte.

Nicea – Gdzie się zatrzymać?

Nasze przytulne, nicejskie mieszkanie znaleźliśmy na Airbnb. Apartament położony na jednym z ostatnich pięter, starej kamienicy dawał nam możliwość podziwiania architektury miasta bez wychodzenia z łóżka. Na piąte piętro wjeżdżaliśmy klimatyczną francuską windą lub wspinaliśmy się po krętych schodach. Apartament jak na prawdziwe francuskie mieszkanie przystało, wyposażony był w wielkie drewniane okiennice oraz malutki balkon, na którym rozpoczynaliśmy każdy dzień od kubka kawy. Mieszkanie, które wybraliśmy w Nicei jest położone pomiędzy stacją tramwaju Alsace Lorraine a Promenadą Anglików. Spacer nad morze zajmował nam 6-8 minut, a dzięki bliskości stacji Alsace Lorraine, której perony znajdują się pod ziemią (przypomina stacje metra), podróżowaliśmy po całej Nicei. Do Alsace Lorraine dojeżdża też tramwaj z lotniska, podróż jest tania, a jednocześnie bardzo wygodna.

Nicea jak dotrzeć i jak poruszać się po mieście?

Latem 2020 z Polski do Nicei realizowane były bezpośrednie loty z Warszawy (#lotnawakacje) oraz z Krakowa. Lot z Warszawy trwał 2,5h. Lotnisko w Nicei zbudowane zostało na wodzie, widoki podczas lądowania są doskonałą zapowiedzią tego, co będzie Was czekać podczas wakacji. Port lotniczy w Nicei jest również doskonale skomunikowany z miastem. Wystarczy, że skorzystacie z tramwaju T2, którym za darmo dojedziecie do Dworca Kolejowego w Nicei oraz odpłatnie do centrum miasta. Lotnisko jest tak blisko, że wielu turystów decyduje się na spacer wzdłuż promenady miasta. Oczywiście na terminalach nie zabraknie też taxówek – to jednak najdroższa opcja. Do Nicei można też dotrzeć pociągiem m.in. z Paryża podróż, która trwa kilka godzin, jest chętnie wybierana przez francuzów.

Komunikacja w Nicei nie sprawiała nam żadnych kłopotów, do dyspozycji mieszkańców oraz turystów są jedynie 3 linie tramwajowe T1,T2 oraz T3, jednak ich trasy docierają do najważniejszych punktów miasta. Bilety można kupić w automatach na przystankach tramwajów. Po Nicei możecie się również przemieszczać autobusami, które tworzą gęstą siatkę połączeń, na wielu ulicach znajdują się bus pasy, które ułatwiają przejazd autobusom. Po 22. na ulice Nicei wyjeżdżają autobusy nocne.

2 komentarze