Reykjavik, co zobaczyć w stolicy Islandii
Do Islandii polecieliśmy na wydłużony weekend. Wiem, że w cztery/pięć dni można objechać całą wyspę, my jednak postanowiliśmy, skupić się na Reykjaviku i najbliższej okolicy. Na Islandię na pewno jeszcze wrócimy na dłużej.
Reykjavik informacje praktyczne
Miasto urzeka architekturą, piękne kolorowe domki porozrzucane są wzdłuż krętych uliczek. Po Reykjaviku warto spacerować, gdyż na nogach uda Wam się zobaczyć całą stolicę Islandii, a przy okazji pooddychacie świeżym powietrzem.
Jeśli tak jak my będziecie odwiedzać wyspę w lipcu, zabierzcie ze sobą płaszcze przeciwdeszczowe oraz ciepłe swetry. Reykjavik to najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Temperatury są tam znacznie niższe, a w okresie lata jasno jest prawie przez całą dobę. Życie nocne kwitnie zwłaszcza w weekendy, bo co robić, kiedy nie da się spać… Niestety Islandczycy, przez małą ilość słońca często zapadają w stany depresyjne, a alkoholizm w tym państwie jest dużym problem. Alkoholu nie kupicie w sklepach spożywczych, jedynie w monopolowych, które zamykane są o 18.
Zarówno w Reykjaviku, jak i w pozostałej części Islandii spotkacie wielu rodaków. Według oficjalnych danych Polacy stanowią 3,9% populacji zamieszkującej wyspę. Samoloty z Polski lądują na lotnisku międzynarodowym w Keflaviku. Miasteczko położone jest ok. 50 km od stolicy, zaplanujcie trochę wcześniej transfer lotniskowy. Taksówki są bardzo kosztownym rozwiązaniem, za kurs w jedną stronę zapłacicie ok. 500zł. Całe szczęście z lotniska do stolicy kursują busy, gdzie cena za bilet jest bardziej przystępna. Z Warszawy realizowane są połączenia bezpośrednie, a lot trwa ok. 4 godziny. Islandia znajduje się w innej strefie czasowej, -2 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce.
Co zobaczyć w Reykjaviku?
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kościoła Hallgrímskirkja z cudownym punktem widokowym na szczycie. To chyba najbardziej znany islandzki budynek charakteryzujący się sześciokątnymi kolumnami z bazaltu oraz kształtem nawiązującym do młota Þóra, staronordyckiego boga piorunów.
Luterańska świątynia ma 74,5 metra, a z wieży będziecie mieć możliwość podziwiania krajobrazu stolicy. Samo wejście do kościoła jest darmowe, za skorzystanie z windy prowadzącej do wieży będziecie musieli zapłacić 900 ISK.
Wracając do centrum miasta, zatrzymajcie się w kawiarni Mokka Kaffi (Skólavörðustígur 3A), wypijecie tam doskonałą kawę w pięknym otoczeniu.
Kolejnym budynkiem wartym zobaczenia jest wybudowana w 2011 roku Hala Koncertowa Harpa. Posiada cudowną szklaną fasadę, złożoną z różnokolorowych wielokątów. Budynek może się pochwalić doskonałą akustyką, odbywają się w nim koncerty Orkiestry Symfonicznej oraz Opery Narodowej.
Spacerując wzdłuż zatoki Faxaflói, zobaczycie Pomnik Sólfar “Podróżnicy”, projekt rzeźby powstał w 1986 z okazji dwusetnej rocznicy nadania praw miejskich miastu. Oficjalne odsłonięcie rzeźby miało miejsce dopiero w 2000 roku. Kształtem przypomina łódź zbudowaną z rybiego szkieletu. Miała symbolizować podróż w kierunku Słońca, turyści widzą jednak większe podobieństwo do łodzi wikingów, którzy podbili wyspę.
Niedaleko Solfar znajduje się Hofdi House budynek, w którym miało miejsce historyczne spotkanie prezydenta USA Reagana z prezydentem ZSRR Gorbaczowem, na którym zapadła decyzja o zaprzestaniu dalszej “zimnej wojny”.
Co warto zjeść w Reykjaviku? sprawdźcie Stary Port
W porcie znajduje się mnóstwo rybackich kutrów, a charakterystyczny zapach ryb czuć z daleka. Pamiętajcie, że w przeszłości Reykjavik był wioską rybacką. W pobliżu portu znajduje się Sægreifinn, restauracja serwująca fantastyczne przegrzebki. Skosztujcie tam również Islandzkiego piwa Gul. Z portu wypływają łodzie, z których pokładu będziecie mogli podziwiać ogromne wieloryby czy maskonury. Kochamy życie na łodzi, więc nie mogło nas tam zabraknąć. Jeśli jecie mięso, będąc w Islandii, spróbujcie baraniny. Dla samej kanapki z tym mięsem chętnie wrócę do Reykiaviku.
Przeczytaj także Oglądanie wielorybów u wybrzeży Reykjaviku
Reykjavik, co przywieźć z podróży?
Laugavegur to główna ulica handlowa, wzdłuż której znajduje się mnóstwo sklepów z pamiątkami oraz islandzkimi swetrami. W bocznych uliczkach spotkacie kolorowe domki w duńskim stylu.
Przeczytaj Co zobaczyć na Islandii? Złoty Krąg